Kádár hadbírója, Kaposvári Bertalan lesz a főbíró?

1 perc

2008.05.16. 15:33

A Kádár rezsim egykori hadbírája lehet a Legfelsőbb Bíróság elnöke, ha Lomnici Zoltán utódját a jövő hónapban nem sikerül megválasztani. Kaposvári őrnagy ítélte el 1981-ben két másik bíróval együtt kémkedésért Rimner Gábort és társait. Egy másik dokumentum szerint ő nem volt hajlandó helyt adni 1995-ben egy másik, kémkedésért elítélt személy fellebbviteli kérelmének. A Nyugatot a szovjet megszállókkal szemben segítő magyar hírszerzők ügye máig nem rendeződött megnyugtatóan.


Rimner ítéletének aláírói
Ha az Országgyűlés leszavaza a legfőbb bírói posztra aspiráló Baka Andrást, Sólyom László köztársasági elnök jelöltjét, akkor Lomnici Zoltán főbíró helyébe június 26-a után a jelenlegi elnökhelyettes, Kaposvári Bertalan lépne. Kaposvári kilenc hónapig tölthetné be a posztot, mivel jövőre lesz 70 éves, ez pedig a felső korhatára a főbírói tisztségnek.

Hacsak önként nem távozik, különös karriert befutó ember kerül erre a posztra. Előadó bíróként, őrnagyi rangban, ő volt az, aki 1981 október 6-án a Legfelsőbb Bíróság tanácsában - két másik bírótársával egyetemben – Korda György elnök-ezredessel (az énekesnek csak névrokona) és Nagy Tibor ezredessel – zárt tárgyaláson ítéletet hozott Rimner Gábor és társai bűnügyében. Rimnert a NATO javára folytatott kémkedéssel vádolták, és 12 évet kapott. (1990-ben kiengedték ugyan, de teljes körű állampolgári jogait tizenegy évvel a rendszerváltás után, 2001-ben nyerte csak vissza. A teljes rehabilitációra irányuló négy kegyelmi kérvényét addig a mindenkori köztársasági elnökök elutasították).

Jött a rendszerváltás, de Kaposvári Bertalan maradt. 1995-ben, tehát 6 évvel a rendszerváltás után, még mindig előadó bíróként, Szabó Győző elnökkel, Berkes Györggyel, Vereczkei Gézával és Katona Sándorral együtt elutasította az 1982-ben kémkedés miatt elítélt Bencsik Mihály fellebbezési kérelmét. Közölték, további fellebbezési kérelemnek nincs helye, és a „bűnügyi költséget” is az elítéltnek kell állnia.

Kaposvári dicstelen szerepén túl ismét felvetődik a kérdés: ha az elítélt hírszerzők már a 70-es, 80-as években igaz hazafiként védték országunkat a szovjet imperializmussal szemben, és a mai nyugati szövetségeseket erősítették fontos katonai információk továbbításával, vajon nem érdemlik-e meg a köztársaság minden elismerését és méltó megbecsülését? A független bíróságok – Fidesz- vagy MSZP-kormány legyen is a hatalomban - úgy látszik, másként gondolják.

Hirschler Richárd