Több tízezer közalkalmazott és tanár vonult az utcára Franciaországban

1 perc

2008.05.16. 11:38

Több tízezer tanár, középiskolás és közalkalmazott vonult csütörtökön száz francia városban az utcára, így tiltakozva az ellen, hogy idén több mint 20 ezer közalkalmazotti munkahely, azon belüli pedig 11 200 középiskolai tanári állás megszüntetését tervezi a francia kormány.

A legjelentősebb megmozdulásra Párizsban került sor, ahol a rendőrség szerint 18 ezren, a szervezők szerint 50 ezren tüntettek. A többi francia városban összesen - a forrásokról függően - 100 és 200 ezer közé volt tehető a tüntetők száma.

A felvonulásokkal párhuzamosan a közszféra szakszervezetei sztrájkot hirdettek, amelyben a tanároknak megközelítőleg a fele vett részt. Az illetékes minisztérium szerint a közalkalmazotti szféra dolgozóinak közel harmada sztrájkolt.

Az országos megmozdulást eredetileg öt francia pedagógus szakszervezet hirdette meg, ugyanis a tanárokat érintik leginkább a kormány által tervezett leépítések. A megmozduláshoz csatlakoztak az 5,2 millió francia közalkalmazottat képviselő egyéb szakszervezetek is a "közszféra feldarabolásának politikája" ellen tüntetve.

A költségvetési hiány lefaragása érdekében, a közalkalmazotti szféra karcsúsításának részeként, a kormány két év alatt 58 ezer, elsősorban nyugdíjba vonuló közalkalmazott munkahelyét kívánja megszüntetni, ebből 23 ezerét még az idén.

A francia oktatási szektorban egymillióan dolgoznak, ebből 413 ezer tanár az állami, 98 ezer pedig a magán középiskolákban. A jövő tanévtől összesen 11 200 középiskolai tanári állást szüntet meg a kormány, ebből 8830-at az állami középiskolákban. Franciaországban 2004 óta tízezer tanári állás szűnt meg, s a pedagógus szakszervezetek attól tartanak, hogy a ciklus végéig, 2012-ig összesen 80 ezer munkahely felszámolását tervezi az oktatási tárca.

Xavier Darcos oktatási miniszter jelezte, hogy a "tüntetések nem változtatnak semmit" a kormány döntésén, Eric Woerth költségvetési és közalkalmazotti miniszter pedig önzéssel vádolta a nagyobb támogatást követelő tüntetőket, hangsúlyozva, hogy "egy francia gimnazista húsz százalékkal többe kerül, mint egy átlagos OECD-diák".

A tömegközeledési dolgozók és a légiirányítók szakszervezetei ezúttal nem csatlakoztak a sztrájkfelhíváshoz, de bejelentették, hogy a nyugdíjreform ellen (a kormány 2012-ig fokozatosan 40-ről 41 évre kívánja emelni a járulékfizetés időtartamát) május 22-re meghirdetett országos tiltakozási napon ők is beszüntetik a munkát.