Érvényes aláírások az egészségbiztosítás privatizálása ellen
Eredményesnek ítélte az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozásáért összegyűjtött aláírások ellenőrzését.
A népszavazást kezdeményező Albert házaspár kérdése úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?" A több mint félmillió aláírást a Liga Szakszervezetek és társult szervezetei gyűjtötték össze és adták át az OVB-nek hitelesítésre még áprilisban. A népszavazás akkor lesz eredményes, ha kétmillió állampolgár azonos választ ad a feltett kérdésre.
Az OVB hétfői ülésén formai hibára hivatkozva elutasította azt a magánszemély által beadott népszavazási kezdeményezést, amelyben azt kérdezte a beadványozó: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a Magyar Köztársaságban előrehozott választást és új Alkotmányt alkosson-hozzon?". A testület azért utasította el a kérdést, mert a beadványozó aláírta az ívet.
Szintén elutasította azt a kezdeményezést, amely arra irányult, hogy a rendőrök havi fizetése ezer euró legyen az unió ajánlásának megfelelően. Elutasította azt a kérdést is, amely arra irányult, hogy a rendőr megtagadhassa a parancsot akkor, ha annak teljesítése számára erkölcsi-etikai problémákat okoz.
Az OVB hétfőn újratárgyalta Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető, Semjén Zsolt KDNP-frakcióvezető és 151 országgyűlési képviselő két népszavazási kezdeményezését, amely arra vonatkozott, hogy a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és országgyűlési képviselők személyi jövedelemadó-bevallásai nyilvánosak legyenek, illetve törvény tegye kötelezővé, hogy a költségvetésből a miniszterelnöknek, a minisztereknek és az államtitkároknak biztosított egyéb juttatások is nyilvánosak legyenek. Az OVB korábban már hitelesítette a kérdéseket, azonban a döntés ellen két kifogás érkezett az Alkotmánybírósághoz (Ab), amely a bizottság határozatát megsemmisítette és új eljárására kötelezte a testületet. Az Ab indoklása szerint a népszavazás kiírására irányuló kérdés okafogyottá vált - így az nem is hitelesíthető -, hiszen időközben az Országgyűlés meghozta azt a törvényt, amely szabályozza ezeket a kérdéseket. Az OVB hétfői ülésén nem hitelesítette a két kérdést.