Öntöttvasnál erősebb papírt állítottak elő
Az öntöttvasnál is erősebb nanopapírt állítottak elő a stockholmi KTH technológiai kutatóintézet fejlesztői. A nanoméretű cellulózszálacskák a hagyományos papírnál könnyebb anyagot eredményeznek, ugyanakkor annyira erősek, hogy akár több liternyi folyadékot is lehetne gond nélkül tárolni egy ilyen anyagú zacskóban.
A cellulóz-nanorostokból készített papír keresztmetszete © American Chemical Society |
A svéd kutató és kollégái különleges enzimkombinációt tartalmazó vízben dolgozták fel a fapépet, a folyamat által pedig olyan anyaghibamentes nanorostokat voltak képesek előállítani, amelyek ezerszer kisebbek a tipikus cellulózrostoknál. Ezeket aztán karboximetanollal kezelték, aminek révén a rostok jobban kötődtek és még erősebb anyagot hoztak létre. A nanorostok szakítószilárdsága így 214 MPa lett - ehhez képest az öntöttvas 130 Mpa, a legerősebb papír pedig 103 MPa erősségen mozog.
A nanopapír nemcsak nagy anyagerősségű, hanem rostjai között nagy pórusok is vannak, ami miatt olcsóbb és könnyebb megszárítani, így az ebből készített végtermékek költsége is csökken. A kutatók szerint a szövet- és szervnövesztés során szükséges stabil vázakat is könnyedén el lehet belőle készíteni, illetve olcsóbban lehet nanorostokkal megerősíteni a műanyagokat, mint szénszálas megoldásokkal. Berglund és kollégái a Biomacromolecules szakmai folyóirat aktuális számában közölték felfedezésüket.