Hamvay Péter: A nacionalista és erőből diktált önzés rendszere jön

4 perc

2025.04.10. 06:00

2025.04.10. 06:50

Még senki sem tudja, hogy fellendülést vagy általános recessziót és inflációt hoz-e Trump vámpolitikája. A szabadkereskedelem mindenhatóságának eltörlése azt jelentené, hogy a fejlődés iránya nem a fair, fenntartható gazdaság. Ez a Fülszöveg, az e heti HVG ajánlója.

Ahogy az egyes embernek szüksége van az erősebb elleni oltalomra, mert azáltal lesz szabaddá, a gyöngébb, fejletlenebb nemzetnek is oltalomra van szüksége az erősebb ellen – így érvelt Kossuth Lajos 1842-ben a magyar ipar védelmére szánt vámok mellett. Címlapsztorink azt próbálja megfejteni,

mi értelme van annak, hogy a világ legerősebb nemzete, legnagyobb gazdasága kiált most vámokért, és száz évvel fordítaná vissza az idő kerekét?

HVG

Sokat profitált Amerika abból, hogy a világ csendőre, piacfelügyelője és pénztárosa volt egyben, de közben a globális periféria megerősödött, elsajátította, néhol meg is haladta a Nyugatról eltanult technológiát, a magországokból pedig kifolyt a tőke, egymás után települtek ki a gyárak, bizonytalan helyzetbe került a középosztály, nőttek a vagyoni különbségek.

Hogy az ellátási láncok lerövidülését, a helyi ipar fellendülését és új munkalehetőségeket hoz-e Trump Védegylete, vagy inkább általános recesszióba taszítja a világot, és nyomában megugrik az infláció, egekbe szöknek a kamatok, és nő a környezetszennyezés, még senki sem tudja. De az bizonyosnak tűnik, hogy mindez nem csak rossz álom, és nem tér vissza a világ egyhamar a régi kerékvágásba, mivel nem Trump mozdította ki onnan.

Ahogy a 2008-as válság a neoliberális gazdaságpolitikának, az európai muszlim terrorcselekmények a korlátlan befogadásnak (úgy is mint willkommenskultur), a Covid pedig a globalizáció istenítésének vetett véget, a most beharangozott amerikai vámok a szabadkereskedelem mindenhatóságát törölhetik el. A fejlődés iránya nem a zöld baloldal által remélt fair, fenntartható gazdaság, hanem a nacionalista és erőből diktált önzés rendszere, általánosan érvényes szabályok nélkül.

„A háborútól kezdve a szép lassan átalakuló világgazdaságig bármi lehet Trump vámháborújából”

Nincs logika abban, amit Donald Trump amerikai elnök tesz a vámpolitikájával, viszont bármit kiválthat vele – mondja Vigvári Gábor, a Budapesti Corvinus Egyetem világgazdasági tanszékének vezetője, aki szerint az a globalizáció, amit ismerünk, bármikor megfordulhat.

A folyamatoknak Magyarország nagy valószínűség szerint a vesztese lesz, a magyar kormány mégis a boldog tehetetlenség állapotában van. És tovább folytatja bosszúhadjáratát mindenkivel szemben, aki másként gondolkodik: a lapunk birtokába került egyik tervezet szerint a létszámhiány és a leterheltség kezelése helyett pénzbüntetéssel sújtaná a bíróságokat, ha túllépik a határidőket – olvashatják Magyarország rovatunkban.

Itt vannak az igazságügyi tárca tervei: megfizettetnék a bíróságokkal az egynapos határidő-túllépést is

„Bosszú a tüntetésekért” – kommentálta egy bíró a HVG által megszerzett törvénymódosítás-tervezetet, amelynek szövegén az igazságügyi tárca elméletben még változtathat, de jelenlegi formájában nem ígér sok jót. A bíróságoknak alig több mint egy hétvégét hagytak, hogy véleményezzék az őket érintő jogszabály-módosítások maratoni terveit.

Gazdaság rovatunk a „Fúrj, babám!” jegyében azt vizsgálta meg, lehetünk-e kőolajból és földgázból önellátók. Világ rovatunk pedig azt mutatja be, hogy az egykor nagyon erős német szociáldemokratákat hogyan fosztja meg a Bundestagban régi dicsőségükre emlékeztető szimbólumaiktól (is) a szélsőjobb.

A korábbi magyar ellenzéki pártok, amelyek még akár egy éve is az Orbán-rendszer alternatíváját jelenthették volna, mára szinte csak a parlamentben léteznek. Magyarország rovatunk annak nézett utána, tudnak-e élni e pártok a Fidesztől kapott lehetőséggel, hogy a gyülekezési jog csorbítása elleni tüntetésekkel ismét reflektorfénybe kerüljenek, vagy végleg átadják helyüket a Tiszának?

A bejutási küszöb leszállítása nem segítene Orbánnak, ha győz a Tisza, kétharmada is lehet

A gyülekezési jog korlátozása miatt szervezett tiltakozásokkal sikerült nyilvánossághoz jutniuk a Tisza hatalmasra nőtt árnyékában már alig-alig látszó kisebb pártoknak – és ez most még jól is jön az ellenzék megosztásában érdekelt Fidesznek.

Tavaly óta a mesterséges intelligencia világa is alaposan megváltozott, a science fiction filmekből belépett a mindennapjainkba, mellékletünkben az egészségtől a természetvédelmen át a szórakoztatóiparig bemutatjuk, hol tart most ez a technológia. Ezen felbuzdulva megkértem a ChatGPT-t, írjon néhány sort Esterházy Péter stílusában. Megkímélem az olvasót az eredménytől. Inkább azt ajánlom, szemezgessen Szellem rovatunk cikkéből, amely az író frissen kötetbe gyűjtött interjúit tekinti át.

Nehéz lenne vitatkozni a szerkesztő előszavával, hogy olyan, mintha egy másik országból és egy másik időből szólalnának meg ezek az interjúk. Amikor még volt némi igény az érvekre, az iróniára, a szellemi és emberi nagyságra.

A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!