Nanoméretű rádió: a világot behálózó internet alapja

1 perc

2007.10.20. 09:02

Az emberi hajszál átmérőjénél több ezerszer kisebb az az új érzékelő, amely a rádióhullámokat képes hanggá alakítani. Az új fejlesztés alapja az a széntartalmú nanocső-technológia, amellyel az akár az egész világot behálózó internet

A fejlesztést végző University of California kutatói, Peter Burke és Chris Rutherglen szerint az az első olyan alkalom, hogy nanoméretű detektorral sikerült működő rádiótechnológiát előállítani. A mikroszkopikus rádióhullám-detektor segítségével sikerült egy iPodról egy pár méterrel mellette lévő hangfalra zenét sugározni. Minderről többet Burke és Rutherglen a novemberi American Chemical Society's Nano Letters szaklapban közölnek majd, írja a BBC.

Bár egyelőre csak a nanocsöves rádiórendszer kritikus elemét, a demodulátort (azaz a hullámot információvá, jelen esetben hanggá alakító elemet) sikerült demonstrálni, a fejlesztők elképzelhetőnek tartják azt is, hogy a jövőben a többi komponens is nanoméretű lesz, így egy vezeték nélküli kommunikációs rendszer kisebb lesz majd, mint egy ember hajszál átmérőjének ezredrésze.

"A tudósok a szénszálas nanocsövek használatával akarják miniatürizálni a már meglévő technológiákat", nyilatkozta Kris Sangani, az angol Institution of Engineering and Technology szórakoztató elektronikával foglalkozó munkatársa.

A hasonló fejlesztések révén valósággá válhat az ún. "smart dust", azaz intelligens por is, amely homokszemnyi méretű érzékelők nagy tömegét jelenti: ezek nemcsak fényt, hőmérsékletet vagy rezgést lesznek képes érzékelni, hanem meteorológiai vagy biológiai érzékelőként is alkalmazhatóak lesznek, valamint lehetővé tehetik azt az internetet is, amelyhez bárhonnan hozzá lehet csatlakozni.