BÉT: jelentősen estek az árfolyamok
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 834,33 pontos, 3,94 százalékos csökkenéssel, 20 322,77 ponton zárt pénteken, ezzel az index kétéves mélypontjára esett. A részvénypiac forgalma erősödött, 27,56 milliárd forint értékben születtek üzletek pénteken, a vezető részvények gyengültek a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
A Magyar Telekom 13 forinttal, 1,72 százalékkal 745 forintra gyengült, forgalma 1,4 milliárd forint volt. Utoljára 2003 augusztusában forgott ezen a szinten a papír. A Richter papírok árfolyama 1110 forinttal, 3,35 százalékkal 32 000 forintra, kéthónapos mélypontjára csökkent, a részvények forgalma 1,9 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari papír, az Egis értéke 778,5 millió forintos forgalomban 1105 forinttal, 6,76 százalékkal 15 250 forintra zuhant.
A kis és közepes papírok indexe, a BUMIX 95,51 pontos csökkenéssel 2341,18 ponton zárt, ami 3,92 százalékos gyengülés a csütörtöki záráshoz viszonyítva. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint az Egyesült Államokban bekövetkezett pesszimista hangulat miatt esett a BUX. Több negatív hír röppent fel pénteken, amelyek miatt jelentősen estek New York-ban az árfolyamok.
A pletykák szerint a Merrill profitfigyelmeztetésre készül, a Moody,s pedig leminősített egyes kötvénybiztosítókat. Egyes hírek szerint német és távol-keleti pénzintézeteket is csőd fenyeget - ismertették az elemzők.
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy egy korábban indult izraeli hadgyakorlattal kapcsolatos hírre ismét jelentősen drágult az olaj, jelenleg 135 dollár körül mozog. Amerikai lapjelentés szerint több mint száz izraeli F-16-os és F-15-ös vadászgép vett részt a Földközi-tenger keleti része és Görögország felett június első hetében tartott manőverekben. A hadgyakorlat azt szolgálta, hogy felkészítse a hadsereget távoli célpontok elleni légicsapásokra, s nyilvánvalóvá tegye, hogy Izraelt mennyire aggasztják Irán nukleáris ambíciói.
Az elemzők szerint a befektetők most kezdenek ráeszmélni arra, hogy milyen nehéz a gazdasági helyzet. Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír elemzője elmondta, hogy az Egyesült Államokban elsősorban a pénzügyi és a technológiai szektorok húzzák lefelé az indexeket. Hozzátette: a magyar tőzsdén nehezíti a helyzetet az is, hogy sok határidős kontraktus is pénteken "futott ki".
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője elmondta, hogy jelentősen felerősödött az eladói nyomás a zárószakaszban a Richter és a Mol piacán; döntően ez a két papír húzta lefelé a BUX-ot.