Piaci elemzők: megállíthatatlannak tűnik a forint erősödése
Belátható időn belül elérheti a 230 forint/eurós szintet is a forint árfolyama, sőt hosszabb távon a 225-ös szint sem kizárt; árfolyam korrekcióra azonban előbb utóbb sor kerül, de a gyengülés nem lesz számottevő – vélték tőkepiaci szakértők.
A bankközi devizapiacokon a csütörtökön este elért 234,65 forintos rekord után éjszaka ismét 235 forint fölé tért vissza az árfolyam, majd a péntek reggeli kereskedés ismét a forint jelentős mértékű erősödését hozta. Negyed tízkor 234,20/40 forintot ért egy euró, de pár perccel később a kereskedési képernyőkön már 233,42 forintos, újabb történelmi csúcsnak számító árfolyam is megjelent.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a javuló nemzetközi hangulat mellett a kedvező magyar makrogazdasági adatokat is felsorolta a forint árfolyam erősödésének okai között. A külkereskedelmi mérleg tartós aktívuma, a folyó fizetési mérleg, a külső finanszírozási igény jelentős javulása mind a forint iránti keresletet növeli – mondta. Arra is emlékeztetett, hogy a Goldman Sachs befektetési ház június végi előrejelzésében 238-ról 230-ra módosította a háromhavi távlatra szóló forint/euró árfolyam-előrejelzését, fenntartva a 6 havi távlatra adott 230-as, illetve a 12 havira jelzett 225 forintos prognózisát.
Az elemző szerint ilyen erős árfolyam mellett nem kizárt, hogy a jegybank már nem emeli tovább az alapkamatot, noha a piac még számít erre. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kamatdöntés elsősorban a jegybank augusztusi inflációs jelentésében megfogalmazott értékeléstől függ.
Taraczky Andrej, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője utalt arra, hogy az Európai Központi Bank elnöke, a csütörtöki kamatemelést követő beszédében említést sem tett további szigorításról. Így várhatóan nem szűkül a különbség az euró és a forint kamatszintje között, ami a forint felé tereli a befektetőket. Ezt erősíti tovább, hogy szerinte az MNB-től további kamatemelést vár a piac. Támogatják a forint erősödést Gyurcsány Ferenc csütörtöki szavai is, a kormányfő az államháztartás GDP arányos hiányát a vártnál kedvezőbbnek nevezte, ami az idén 4 százalék alatt lehet a szavai szerint.
Nemcsak a forint, hanem a régiós valuták egy része is történelmi csúcsra emelkedett, a javuló nemzetközi hangulatnak köszönhetően – tette hozzá. Az üzletkötő szerint technikai szintek itt már nincsenek, megjósolhatatlan, hogy a forint meddig erősödik, korrekcióra azonban előbb-utóbb sor kerül, mivel a tartósan erős árfolyam kedvezőtlenül érinti az exportálókat és a növekedésre is negatívan hat. Szélsőséges árfolyamgyengüléssel azonban nem kell számolni – tette hozzá.