Fico "legfőbb vívmánya, hogy nem hajtotta végre reformellenes ötleteit"
Robert Fico szlovák kormányfő legkiemelkedőbb vívmánya, hogy nem valósította meg a 2006-os választási kampányban hangoztatott radikálisabb reformellenes elképzeléseit – áll a Financial Times szerdán közölt szlovák mellékletében, amelyben a szlovák külügyminiszter "normálisnak", de javítandónak nevezte a Magyarországhoz fűződő viszonyt.
A londoni gazdasági-politikai napilap éves országelemzése szerint a robbanásszerűen fejlődő szlovák gazdaság miatt Ficó magas támogatottsága mg úgy is megmaradhat, ha csak kisebb változtatásokat hajt végre – mint például az egészségügyi ellátásért fizetendő, igen népszerűtlen díj eltörlése –, miközben nem fordítja vissza jobbközép elődjének reformjait.
A miniszterelnök ugyanakkor nem titkolja ellenszenvét a nagy áruházláncok és pénzügyi intézmények iránt, és azt sem, hogy "jó adag állami ellenőrzést" tart kívánatosnak a gazdaságban. Az elemzés szerint Fico "büszkén mondta" a Financial Timesnak, hogy "ez a kormány semmit nem privatizált".
A lap szerint Szlovákia egy évtizede még Európa peremén volt, és "az a veszély fenyegette, hogy leesik a térképről". Az ország azonban, amely tavaly csatlakozott a schengeni övezethez, jövő januártól – szomszédait megelőzve – az euróövezetnek is tagja lesz, ami jelzi, hogy "végleg befogadták a világ egyik legexkluzívabb klubjába".
A sikert még meglepőbbé teszi, hogy e folyamat végső szakaszát "a szenvedélyesen balos populista" Fico vezetése alatt sikerült teljesíteni – áll a Financial Times szerdai Szlovákia-mellékletében.
A szlovák külpolitikáról a lap megállapítja, hogy Fico koalíciója Ján Slota "idegengyűlölő, magyarellenes nacionalista pártjával" feszültté tette a viszonyt Magyarországgal, amelynek politikusai "szlovákellenes érzelmek szításával válaszolnak". Ján Kubis szlovák külügyminiszter úgy fogalmazott a Financial Timesnak, hogy a Magyarországgal fenntartott kapcsolatok "alapvetően normálisak, de jobbnak kellene lenniük".
A brit lap szerint miközben a szomszédos országok félve figyelik Oroszország erejének növekedését, Szlovákiát viszonylag kevéssé aggasztja a függés az orosz olaj- és gázszállításoktól. Kubis azt mondta a Financial Timesnak, hogy a szlovák kormány "nagyon megbízható partnernek" tekinti az orosz felet, és nincs "semmiféle oroszfóbiája".