Fekete-Győr András: „Harcostársaimat ne küldjék vágóhídra, a Momentum tud sikeres lenni a parlamenten kívül is”
Organikus összeomlás vagy új stratégiai cél felé tart a Momentum? Fekete-Győr András azt javasolja, el se induljanak a 2026-os választáson. A HVG-nek adott interjúban azt mondta, ez egyszerre vezethet rendszerváltáshoz és a Momentum túléléséhez is. Szerinte azt kell eldönteni, hogy a probléma vagy a megoldás része akarnak lenni. A volt elnök beszélt arról is, mit tehetnének most más ellenzéki pártok, és mit tesz ő, ha a terve kudarcba fullad.
Szétszedték a javaslata miatt az elnökségi ülésen? Volt nagy vita? Vagy nem is tudja, mert bár erről tárgyalt a Momentum elnöksége, önt nem is hívták?
Ők, mint a pápaválasztásnál, zárt körben üléseznek, én nem kaptam meghívást az ülésre, ám ettől függetlenül a javaslatom fogadtatásának híre eljut hozzám. Rengeteg visszajelzést, kommentárt kaptam.
Na de jobbára milyeneket? Bölcs javaslattevőt vagy a Momentum sírásóját látják önben?
Ennél sokkal vegyesebb a kép. Ezek közül számomra a legfontosabb reakciók nem azok, amik a Momentum szűkebb közösségétől és a politikustársaimtól érkeztek, hanem amiket a választóink tágabb közösségétől kaptam. Ők pedig határozottan támogatják a kezdeményezést, hogy a Momentum ne induljon 2026-ban a választáson, ne legyen akadálya a kormányváltásnak, helyette hasznos politikai cselekvésekre fordítsa az erőforrásait. Vagyis lépjünk egyet hátra, hogy az ország kettőt léphessen előre.
A párton belül más a javaslat fogadtatása?
A Momentumon belülről kapok hideget és meleget is. Van a párton belül egy naiv idealista, a választási indulással kapcsolatban fanatizált közeg, ők ezt a javaslatot nagyon nem szeretik. Mellettük viszont vannak a pártban olyanok is, akik Momentum-alapításkori értékeihez hűen, realistábban látják a magyar politikai helyzetet, ők támogatják a javaslatomat.