Mely vidéki egyetemek fogadják a legtöbb hallgatót?

2 perc

2008.07.25. 16:02

Általában elégedetten nyilatkoztak a vidéki felsőoktatási intézmények a ponthatárok nyilvánossá válása után a felvett hallgatói létszámról pénteken, az egyetemek, főiskolák ugyanakkor abban bíznak, hogy a pótfelvételiken további hallgatók is bekerülhetnek hozzájuk.

A Pécsi Tudományegyetem ebben az évben is megőrizte vezető szerepét, az intézménybe 6356-an nyertek felvételt, amellyel továbbra is a vidék legnépesebb, legnagyobb egyeteme maradt - hangsúlyozta Font Márta oktatási rektorhelyettes.

Az egyetem jól állta a versenyt, 231-gyel több államilag támogatott helyet "hozott el" az országos keretből, mint az elmúlt esztendőben. Idén 4335 hallgató került be ilyen módon. Ugyanakkor a levelező képzésre felvettek száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat, míg 2007-ben 2349, idén 453-mal kevesebb 1896 hallgatót vettek fel, s kevesebb hallgató került be költségtérítéses képzésre is. A rektorhelyettes a tavalyi adatok alapján a pótfelvételin legalább ezer újabb hallgatóra számít.

Több mint 2 százalékkal emelkedett a Miskolci Egyetemre első helyen jelentkezők száma az előző évihez képest. A campus az ország 79 felsőoktatási intézménye között - az első helyen jelentkezők számát (3165) tekintve - megőrizte az előző években elért jó eredményét, ebben az évben a 10. helyen áll - mondta Patkó Gyula, az egyetem rektora.

A ponthatárok alapján az egyetemre a felvett hallgatók száma - 2950 - a tavalyihoz képest 27-tel kevesebb, ez mindössze 0,9 százalékos csökkenés, ami azt jelenti, hogy a jelentkezők számához képest idén jelentősen nőtt a felvettek aránya. Idén költségtérítéses képzésre 187-el kevesebben (1155-an) jutottak be az egyetemre.

A Szegedi Tudományegyetemre (SZTE) összesen 6321 diák került be, közülük 4597-en államilag finanszírozott képzésen kezdhetik meg tanulmányaikat ősszel - mondta Keczer Gabriella, az intézmény szóvivője.

Az államilag finanszírozott képzésre felvett hallgatók létszámát vizsgálva az SZTE a vidéki intézmények közül az élen végzett, az országos összesítésben is csupán az ELTE előzi meg.

A Debreceni Egyetem előzetes közleménye szerint soha ennyi felvett elsőéves hallgatójuk (6319) nem volt. Különösen az államilag támogatott hallgatói létszám nőtt, 452-vel, ami több mint 11 százalékkal haladja meg az elmúlt évi adatokat.

Jól teljesített a szekszárdi főiskola, így elégedett a felvételi eredményekkel és a ponthatárokkal a Pécsi Tudományegyetem Szekszárdi Illyés Gyula Főiskolai Karának főigazgatója, Fusz György.

Első körben az 1700 jelentkező közül 431 hallgató nyert felvételt a különböző szakokra, beleértve az államilag finanszírozott és a költségtérítéses helyeket is.

Az Egri Eszterházy Károly Főiskolán 2 alapszak és 2, úgynevezett második tanári szak esetében nem sikerült elindítani a képzést, mivel nem volt elég jelentkező. Eredetileg 28 alapszakot, 11 felsőfokú szakképzést és 8 tanári mesterszakot hirdettek meg.

A főiskola kapacitását összességében 70 százalékban sikerült feltölteni. Ezért elsősorban a bölcsészettudományi szakok a felelősek, amelyek esetében 70-80 százaléknyi a szabad kapacitás - mondta Kalóné Szűcs Erzsébet, az intézmény tanulmányi központjának igazgatója.

Az elmúlt esztendőhöz képest 6,2 százalékkal több, 767 hallgatót vettek fel a szarvasi központú Tessedik Sámuel Főiskolára - tájékoztatta az MTI-t az intézmény rektora.

Puskás János elmondta: összességében elégedettek az idei felvételi eredményével, hiszen 2007-ben az előző évhez képest 19 százalékos volt a visszaesés. A szarvasi, a gyulai és békéscsabai karokkal működő főiskolán eredetileg 13 szakon hirdettek felvételit, ám a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépész szakirányon, mivel nem jelentkeztek elegen, eleve nem is indítottak volna képzést.