Gázáremelés: a kormány árfelülvizsgálatot kér
A kormányzat teljes árfelülvizsgálatot kér annak érdekében, hogy derüljön ki világosan, vajon tényleg csak a valóban indokolt költségeket számítják-e fel a gázipari cégek a fogyasztóknak - mondta Daróczi Dávid kormányszóvivő a gázáremelés mértékének bejelentését követően.
Erről a kormány tagjai közötti egyeztetésen született döntés, a kérését az illetékes hatóságokhoz, elsősorban a Magyar Energia Hivatalhoz intézik - hangsúlyozta Daróczi Dávid kormányszóvivő.
Megemlítette azt is: a kormányzat célja, hogy segítse és támogassa, hogy a gázpiacon a 2009 júliusában esedékes piacnyitáskor a verseny legyen a jellemző, ne pedig egy erőfölényes helyzet. Emlékeztetett arra, szakértők vitatják, hogy a gáznagykereskedő jogosan követelne nagyobb áremelést a fogyasztók állítólagos tartozására hivatkozva. A 2005-2006-ban felhalmozódott tartozást ugyanis a fogyasztók 2007 végére visszafizették.
Daróczi Dávid felidézte: a szakértők szerint jelenleg alapvetően amiatt kérne a cég nagyobb áremelést, mert az ármegállapítás rendszere, alaphelyzetben, teljes egészében a fogyasztókra hárítaná az olajárak és a forint-dollár átváltási arányának változását is. A cégnek, ha ez igaz, gyakorlatilag nem lenne semmilyen üzleti kockázata, mert azt mind a fogyasztók fizetnék meg. A szakértők szerint ezért méltányos felvetni, hogy ezt a fogyasztók védelme érdekében ellensúlyozzák.
Daróczi Dávid elmondta azt is: részben a - még mindig magas -, de már csökkenő olajár tette lehetővé, hogy jóval kisebb lett a gázár emelésének mértéke annál, mint amit a gázpiac és az elemzők akartak. A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) szombaton tette közzé, hogy október 1-jén a közüzemi lakossági földgázárak átlagosan 6,55 százalékkal, a nem lakossági átlagárak 9,4 százalékkal emelkednek. Az idén ez a negyedik gázáremelés, a változás mértéke minden esetben elmaradt a szakma által várt szinttől.
Klaus G. Hammer, az E.ON Földgáz Trade Zrt. elnöke a napokban újságíróknak azt mondta, a fogyasztók még több mint 30 milliárd forinttal "tartoznak" a cégnek a beszerzési és a fogyasztói ár közötti különbség miatt felhalmozott veszteségből, amit a piac teljes megnyitásáig rendezni kell.
Kutas István, az E.ON Földgáz Trade Zrt. szóvivője a bejelentést követően annyit mondott: a veszteség tovább nő, de ennek mértékét csak a végrehajtási rendelet megismerése után lehet számszerűsíteni.