Csökkent a Fidesz, nőtt az MSZP támogatottsága

2 perc

2008.09.10. 09:13

A Századvég és a Forsense szerint mérséklődött a két nagy párt közötti támogatottsági különbség. Miközben a miniszterelnök programja sikerrel csábította vissza az MSZP rejtőzködő szavazóinak egy részét, a társadalmat a kormányváltó hangulat és a politikai elitből való teljes kiábrándulás jellemzi.

A Századvég és a Forsense közös közvélemény-kutatása a választói aktivitásban ezúttal sem tapasztalt értékelhető változást. A megkérdezettek 59 százaléka állította, hogy biztosan elmenne szavazni, ha a hétvégén országgyűlési választásokat rendeznének, ez mindössze egy százalékponttal magasabb a júliusi értéknél. Ezzel szemben jelentősebben emelkedett a pártválasztók aránya. A pártválasztással kapcsolatos kérdésre válaszolva a megkérdezettek 48 százaléka (+3 százalékpont) nevezett meg olyan pártot, amelyet támogatna szavazatával. A bizonytalanok (28 százalék) aránya két százalékponttal nőtt, a pártpreferenciájukat eltitkolók aránya viszont egy százalékponttal csökkent (20 százalék), így az ismeretlen pártpreferenciájúak két csoportjának együttes aránya az elmúlt hónap folyamán gyakorlatilag nem változott.

A Fidesz támogatottsága júliushoz képest enyhén csökkent, így most megegyezik a nyár elején mért értékkel (25 százalék), az MSZP támogatottsága ugyanakkor 13-ról 18 százalékra emelkedett. A Fidesz szavazók aránya tehát továbbra is azon a 25-30 százalékos sávon belül van, amelyben 2006 nyara óta található, az MSZP pedig továbbra sem éri el az akkor mért 20 százalékos szintet. Az összes megkérdezett körében mind az SZDSZ, mind az MDF 2 százalékon áll, ami megegyezik a nyár eleji adatokkal.

A biztos szavazó és pártot is választó személyek aránya júliushoz viszonyítva két százalékponttal emelkedett. Jelenleg az összes válaszadó 38 százaléka sorolható ebbe a kategóriába. Az ezen a csoporton belüli válaszadók 57 százaléka (-8 százalékpont) a Fideszre, 34 százalékuk (+9 százalékpont) az MSZP-re szavazna egy most vasárnap esedékes választáson. A két kisebb parlamenti párt egyike sem éri el a parlamenti küszöböt: az MDF támogatottsága egy százalékponttal magasabb júliushoz képest (4 százalék), az SZDSZ 2 százalékon áll.

Érdekes módon a kormányváltás szükségességének megítélésében nem tükröződnek a pártpreferenciában tapasztalt változások. A megkérdezettek relatív többsége (46 százaléka) továbbra is támogatná a kormány leváltását, és gyakorlatilag változatlan a kormányt megtartani szándékozók aránya is (32 százalék). Ebből arra következtethetünk, hogy a tényleges politikai preferenciák nem módosultak jelentősen, csak a „rejtőzködés” mértéke csökkent. Erre utal az is, hogy júliushoz képest nőtt a bizonytalan pártválasztásúak körében a kormányváltást pártolók relatív többsége (39-28 százalék).

Júniusban 3, a nyár végén pedig 6 százalékkal többen tartották alkalmasabbnak a kormányfői posztra Orbán Viktort, mint Gyurcsány Ferencet. Augusztusi felmérésünk szerint a pozícióra a Fidesz elnökét a megkérdezettek 33 százaléka (+1 százalékpont), a jelenlegi kormányfőt pedig 27 százaléka (-2 százalékpont) tartja alkalmasabbnak. A válaszadók közel harmada, 31 százaléka ugyanakkor a két politikus egyikét sem tekinti alkalmasnak a miniszterelnöki poszt betöltésére.

A kérdezettek relatív többsége, 45 százaléka szerint a jelenlegi helyzetben előrehozott választásra van szükség. Az MSZP kisebbségi kormányának viszonylag magas a támogatottsága (19 százalékos), a koalíció helyreállását a megkérdezettek 20 százaléka támogatta. Ilyen értelemben a felmérésben résztevők 39 százaléka szeretné, ha az MSZP kormányozna tovább.

A Századvég és a Forsense kutatását augusztus 27. és szeptember 5. között végezte, és ezer véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg aktuális politikai, közéleti kérdésekről.