Lavrov ismét bírálta az amerikai rakétapajzsot

2 perc

2008.09.11. 17:12

Az orosz külügyminiszter csütörtökön Varsóban ismét leszögezte, hogy országa közvetlen fenyegetésnek tekinti az amerikai rakétapajzs egyik támaszpontjának tervezett lengyelországi telepítését; hozzátette ugyanakkor, hogy Moszkva kész folytatni az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat.

Szergej Lavrov és lengyel vendéglátója, Radoslaw Sikorski, valamint Donald Tusk miniszterelnök tárgyalásaira alig egy hónappal azután kerítettek sort, hogy Varsó és Washington a grúziai válság tetőpontján megállapodott tíz amerikai elfogó rakéta 2012-ig történő észak-lengyelországi telepítéséről. Washington érvelése szerint az orosz határtól 180 kilométerre telepítendő támaszpont (a rakéták célra vezetését biztosító csehországi radarállomással együtt) olyan "lator államok" ellen nyújt majd védelmet, mint Irán, s nem jelent fenyegetést Oroszországra.

"Nem gondoljuk, hogy Lengyelország részéről bármilyen fenyegetés érné Oroszországot, de nem lehet nem látni azt a kockázatot, amit az amerikai hadászati erők egyes elemeinek határaink közvetlen közelébe való telepítése jelent" - hangsúlyozta Sikorskival közös sajtóértekezletén az orosz diplomácia vezetője.

Hozzátette, a lengyel félnek újra kifejtették azokat az okokat, amelyek alapján meggyőződésük, "hogy ezeknek a kelet-európai objektumoknak még jó néhány évig nem lehet más célpontjuk az orosz hadászati fegyvereken kívül". Varsói tárgyalásairól - meglepően békülékeny hangvételben - annyit mondott még, hogy bár nem értenek mindenben egyet, az orosz fél értékeli a párbeszédet.

A Gazeta Wyborcza című lapban csütörtökön megjelent interjújában az orosz politikus úgy vélekedett: "minden független szakértő belátja, hogy Irán rakétái semmiféle fenyegetést nem jelentenek Európa, és még kevésbé az Egyesült Államok számára". Egyúttal felszólította Washingtont: adjon "garanciákat" arra, hogy rakétapajzsa nem Oroszország ellen fog irányulni.

Sajtóértekezletükön Sikorski bizalomépítő intézkedések szükségességét hangsúlyozta, s elismételte azokat a lengyel és amerikai érveket, amelyek szerint a tervezett rakétapajzs nem mérhető össze Oroszország hatalmas nukleáris arzenáljával. A lengyel külügyminiszter láthatóan igyekezett megnyugtatni orosz partnerét. A sajtó előtt azt mondta, hogy Barack Obama, az amerikai demokraták elnökjelöltje egy vele folytatott megbeszélésen csakis azzal a feltétellel támogatta a rakétapajzs ügyét, ha garanciákat adnak, hogy az nem irányul majd Oroszország ellen. Sikorski azt is mondta, hogy kedden jelen volt egy John McCain republikánus elnökjelöltnek adott "rövid katonai tájékoztatón", ahol "semmi sem utalt arra, hogy a pajzsnak Oroszország ellen kéne irányulnia".

"Azt reméljük tehát, hogy az (...) orosz félelmek idővel megszűnnek" - mondta. Válaszul Lavrov kijelentette, hogy továbbra is készek "konkrét javaslatokra és valódi garanciákra" vonatkozó tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel.