Csodálkozik a magyar underground szélsőjobb, hogy milyen közel került a Fideszhez
Európa-szerte egyre népszerűbbek a szélsőjobboldali pártok, ám rajtuk kívül is van egy aktív, politikával nem foglalkozó underground szcéna, ahol a radikálisok kivárnak. De nem mindenki: sokan otthagyják az egészet.
„Te kívülről nézed, de belülről van egy saját gondolkodási struktúra, ami teljesen eltér a többségi társadalométól” – indít forrásunk, amikor arról kérdezzük, mi lehet az oka annak, hogy a szélsőjobb egyre népszerűbb bizonyos fiatalok körében, és az efféle nézeteket valló pártok is jönnek fel szerte Európában. Többekkel beszélgettünk, akik rálátnak szélsőjobboldali szervezetekre, de a biztonságuk érdekében névtelenséget kértek. Az ilyen szervezetek otthagyása nemcsak pszichésen megterhelő, de fizikai kitettséggel is jár.
A kétezres évek elején magukat hungaristának vallók közül többen is külföldre költöztek. A Magyar Népjóléti Szövetség elnöke, Szabó Albert például Ausztráliában telepedett le, ahol építőipari vállalkozást indított. Az akkoriban szintén széles körű ismertségre szert tett Bácsfi Diána pedig – aki a fővárosban nyilaskeresztre hasonlító ábrát tartalmazó plakátokat ragasztott ki, szervezetük, a Magyar Jövő Csoport rendezvényén pedig nyilaskeresztes jelvényt viselt – később mítoszkutató-vallástörténészként igyekezett feledtetni egykori önmagát.
Van olyan „hitehagyott”, aki tetoválással fedte el a bőrébe mart horogkeresztet. De nem elég a kozmetikázás, sokan mentális segítségre szorulnak: pszichoterápiára járnak, próbálják megérteni saját frusztrációik forrását, megismerkedni elfogadóbb közösségekkel, újraértelmezni helyüket a társadalomban.