USA: gyakorlatilag államosították a csőd határán tántorgó AIG biztosítót

2 perc

2008.09.17. 09:03

Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) 85 milliárd dollárig terjedő rendkívüli hitelt nyújt a világ legnagyobb biztosítójának, az American International Groupnak (AIG), hogy megmentse az összeomlástól, amely még tovább rombolta volna a pénzpiacokat.

Az AIG biztosító New York-i központjának bejárata. A Fed kiutat nyított
© AP
A jegybank szerepét betöltő Fed keddi esti bejelentése szerint a kétéves kölcsönért cserébe az amerikai kormány 79,9 százalékos tőkerészesedést szerez az AIG-ben. Az amerikai pénzügyminisztérium teljes támogatását bíró megállapodás alapján a New Yok-i Federal Reserve biztosítja a hitelt.

A csőd szélén tántorgó AIG a hétvégén 40 milliárd dolláros kölcsönt kért a túlélés érdekében a Federal Reserve-től. Az áthidaló kölcsönért folyamodó AIG adósbesorolását hétfőn lerontotta a Moody's és a Standard and Poor's hitelminősítő.

A Fed – amely vétójogot kap az elsőbbségi részvények osztalékainak kifizetésében – ezzel minden idők legnagyobb egyszeri beavatkozását hajtja végre. Az AIG előzőleg közölte, csődeljárást fog kérni, ha a szövetségi kormány nem siet a segítségére. A Los Angeles Times értékelése szerint a rendkívüli lépés is jelzi az amerikai pénzpiaci válság mélységét.

Az AIG-nek nyújtandó hitelről született döntést valószínűleg nagy sietségben hozták meg, a Fed ugyanis hétfőn még azt közölte, a vezető hitelbankok nyújtanak majd mentőövet a biztosítónak. A szövetségi kormány a hét végén nem mentette meg a Lehman Brothers befektetési bankot a csődtől.

Az AIG-hitelről hozott döntéshez közel álló források szerint a Fed úgy ítélte meg, hogy a cég összeomlása katasztrofális hatással lett volna a globális pénzügyi rendszerre. Az AIG kormányzati beavatkozás hiányában állítólag már kedd este benyújtotta volna csődvédelem iránti kérelmét.

A Fed közleménye szerint az AIG rendezetlen összeomlása jelen körülmények között fokozná a pénzpiacok amúgy is jelentős gyengeséget, a hitelköltségek jelentős emelkedéséhez vezetne, rontana a háztartások vagyoni helyzetén és a gazdaság teljesítményén.

A New York-i központú AIG-nek a világ 130 országában van leányvállalata, vagyona 1000 milliárd dollárra rúg. Elemzők szerint az AIG összeomlása beláthatatlan következményekkel járó káoszt eredményezett volna a pénzpiacokon.

Henry Paulson pénzügyminiszter közleménye szerint „pénzpiacaink nehéz időket élnek át, szorosan együttműködünk a szövetségi tartalékbankrendszerrel, valamint a tőzsde- és értékpapír-felügyelettel és más szabályozó szervekkel a piacok stabilitásának és biztonságának erősítése érdekében”. Paulson közölte, támogatja a Fed kedd esti döntését, hogy meg lehessen előzni a szélesebb körű zavarokat.

A Fehér Ház közölte: George Bush elnök támogatja a Fednek az AIG megmentése érdekében hozott döntését a 85 milliárd dolláros hitelről.