Az MDF álellenzékiséggel vádolja az SZDSZ-t

3 perc

2008.09.18. 04:05

Csapody Miklós, MDF-es képviselő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján az SZDSZ-hez közelálló Republicon Intézet adataival nem vitatkozott (többek között a 8 tagú MDF frakció egyetlen interpellációs szavazásnál sem szavazott nemmel teljes létszámban, az esetek nagy részében 3-5 képviselő távol maradt) ám az ebből levont következtetést, miszerint az MDF ezzel csendes támogatást adott a kormánynak, visszautasította. Gulyás József szabaddemokrata politikus a két párt közötti együttműködés lehetőségeit keresné.


Csapody Miklós. Szerinte az SZDSZ
a kormány igazi támogatója.
© Szegő Péter
„A Szabad Demokraták Szövetsége hány pár lábbal van még mindig jelen a különféle állami igazgatótanácsi és felügyelőbizottsági testületekben?” – tette föl bevezetés gyanánt a költői kérdést Csapody. A Republikon elemzésére utalva az MDF képviselője úgy fogalmazott: „egy parlamenti pártnak kell ellenzéki vagy kormánypárti politikát tanúsítania, nem pedig a parlamenti párthoz kötődő úgynevezett tudományos intézetnek”. Csapody szerint a fő szempont nem az interpellációk, hanem a törvényjavaslatok elfogadása vagy el nem fogadása. Az, hogy sem a sima feles, sem a minősített feles (tehát az összes képviselő több mint felének igen szavazatát igénylő) törvényjavaslatok nem buktak meg, az annak az SZDSZ-nek köszönhető, amely ezeket a törvényjavaslatokat megszavazta. Szomorú, hogy amíg az SZDSZ elvek mentén politizáló ellenzéki pártnak mutatja magát, addig a szavazásokon rendre legalább kétharmad részben a kormány mellett szavazott – állította a politikus.

A hvg.hu azt kérdezte Csapody Miklóstól, hogy miért nem vonták vissza az Országgyűlés föloszlatására tett indítványt, tekintettel az SZDSZ azon előzetes ígéretére, miszerint azt nem fogják megszavazni? Ezzel nyilvánvaló lett, hogy a javaslat nem kap többséget. „Föl kellett mutatni a jelen helyzet alternatíváját, továbbá meg kellett mutatni az Országgyűlésben, hogy a kormány hatalmon maradását kik segítik” – felelt a képviselő. A hvg.hu kérdésére, miszerint, amennyiben az SZDSZ ígéretét megszegve, nemmel szavazott volna és az Országgyűlés föloszlik, egy téli választáson az MDF hogyan ugrotta volna át az öt százalékot, Csapody arra hívta föl a figyelmet, hogy egyrészt a közvélemény-kutatások szerint pártja jó eséllyel elérné a bejutási küszöböt, másrészt nem a közvélemény-kutatásokon, hanem a választásokon kell jól szerepelni, harmadrészt az MDF elvek és nem a közvélemény-kutatási eredmények mentén politizál.

Ha a Fidesz novemberben ismét az Országgyűlés önfeloszlatását kezdeményezi, azt az MDF megszavazza, „hacsak nincs benne csempészáru, hacsak nem egy médiajáték az egész, amiben másfajta elemek is vannak” – felelt Csapody egy újságírói kérdésre.

Gulyás József. Meegyezést keres - az MDF-fel.

© Horváth Szabolcs
Kértük Gulyás Józsefet, az SZDSZ Országos Tanácsának elnökét, kommentálja Csapody Miklós megjegyzéseit. Az intézmények, vállalatok felügyelőbizottságaiban, vállalati igazgatótanácsaiban ülő SZDSZ-es mtagokkal kapcsolatban leszögezte: az MDF pontosan tudja, hogy a testületekből történő visszahívás a delegálók jogosítványa, „így ennek a témának a folyamatos újramelegítése nem más, mint kommunikációs fogáskeresés”.

Az SZDSZ-es politikus szerint a Republikon Intézet tanulmánya arról tanúskodik, hogy a Demokrata Fórum hányszor segítette ki a kisebbségi kormányt. Hozzátette: a médiatestületekben és az önkormányzatokban – beleértve a fővárost is – az MDF rendszeresen kisegíti a Magyar Szocialista Pártot. Arra az MDF-es fölvetésre, hogy a Republikon SZDSZ-közeli lenne, Gulyás tényként közölte, hogy az SZDSZ különböző elemzések, szakpolitikai anyagok tekintetében megrendelői viszonyban van a Republikonnal. Ám hozzátette: „Ha a Political Capital magas színvonalú elemzéseit olvasom vagy hallgatom, akkor nem elevenedik meg előttem újra és újra Dávid Ibolya alakja, még akkor sem, ha tudom, hogy a Political Capital folyamatosan fontos szerepet játszik az MDF politikájának alakításában.”

Gulyás József hangsúlyozta, pártja mondandójának középpontjában nem az MDF kikezdése és bírálata áll, sőt: szeretné, hogy a két nagy rendszerváltó párt között érdemi, akár tartalmi együttműködés jöjjön létre, „mert nagyon sok találkozási pont lehet a két párt parlamenti, illetve tartalmi politizálásában”. Az SZDSZ-es ügyvivő „az ország működőképességét lebénító kétpártrendszer” elleni föllépésben számít az MDF-re. Gulyás úgy véli: a Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor által megszemélyesített szekértáboroktól viszolygó választópolgárok számára alternatívát jelenthetne, ha a kis pártok mértékadó mondanivalóval szólítanák meg őket. „E szavazók megnyerésének esélyét gyengíti, ha az MDF és az SZDSZ egymás szapulásában merül el. Épp ezért az SZDSZ-nek nem célja az MDF kikezdése vagy egy vele feleselő politika folytatása” – tette hozzá.

Szegő Péter