Lopják az összeolvadó bankok webcímeit

2 perc

2008.09.19. 14:34

A csődbe jutott brit és amerikai bankok, valamint felvásárlóik nevéből képzett internetcímeket vásároltak fel ismeretlenek, abban a reményben, hogy busás haszonnal adhatják tovább, ha a cégek neve nem változik.

A Bank of America épülete.
A domainnevet elbukták
© Kovács Gábor
Az illegális lakásfoglalás, a „squatting” mintájára cybersquattingnek nevezett gyakorlat az internet hajnala óta létezik. Emlékezetes botrányok fűződnek a leleményes felhasználók által felvásárolt, megtévesztésre alkalmazott domainnevekhez. A whitehouse.com és a nasa.com címeken jó pár évvel ezelőtt még pornóoldalakat találhattak a netezők. Napjainkban inkább az új termékek, vagy például hollywoodi kasszasikerek nevével próbálnak trükközni a cybersquatterek.

A BBC értesülései szerint a közelmúltban történt bankcsődök kapcsán pedig máris lehet licitálni az összeolvadó Bank of America/Merrill Lynch, valamint a Lloyds TSB/HBOS bankok közös domain neveire. Az egyik webcímet többek között például az eBay online aukciós ház oldalain kínálják megvételre.

A Lehman Brothers múlt pénteki bejelentése után, mely szerint felvásárlót keres, a cybersquatterek már le is foglalták a lehetséges jelöltek nevével kombinált domain neveket: a barclayslehman.com, a hsbclehman.com, a hsbclehmanbrothers.com és a bofalehman.com változatokat.

Miután a Bank of America bejelentette a Merrill Lynch felvásárlását, a leleményes regisztrátorok azonnal lecsaptak a bankofamericamerrilllynch.com és a bofaml.com címekre is.

„A számító emberek szinte bármilyen eseményre lelcsapnak” – nyilatkozta a BBC-nek adott interjújában Jonathan Robinson, a NetNames domain regisztrációval foglalkozó cég ügyvezetője. „Ugyanez történt, amikor David Beckham az L.A. Galaxy-hez igazolt, ugyanez történt Diana hercegnő halálakor is. Az érdekes a dologban az, hogy ezek az emberek milyen érzékkel találják ki a különböző események kapcsán lefoglalható domainneveket.
Robinson szerint az ilyen webcímeket régebben komoly összegekért lehetett értékesíteni az eredeti termék, vagy szolgáltatás tulajdonosának, napjainkban azonban már jellemzően hirdetésekkel rakják tele a megtévesztő címeken található oldalakat, s ebből generálnak profitot az eladásig. Ez utóbbi módszerre egyébként még automatizált szoftver is létezik, amely releváns tartalommal tölti fel a gyanútlan netezőket váró oldalakat.

„A tanulság, hogy az ilyen üzleti ügyeket intéző szakemberek akkor végzik felelősségteljesen a munkájukat, ha gondolnak az effajta lehetőségekre is” – figyelmeztetett Robinson. „Nem lehet a domain-regisztrációval a tranzakció végéig, vagy az adott termék megjelenéséig várni.”