Ha a HospInvest nem, akkor ki?

5 perc

2008.10.06. 07:40

Rohamosztagosok állnak készenlétben a hevesi megyeháza körül, azt várva, hogy a tüntetni akarók a hatóság tiltása ellenére megpróbálják-e blokád alá vonni az épületet azért, hogy elérjék: a megyegyűlés bontsa fel a HospInvesttel a Markhot Ferenc Kórház működtetésére kötött szerződést. Az ellenállás nagy, de a HospInvestet látni sem akarók semmit sem árultak el arról, hogy oldanák meg a kórház gondjait.

Áll a bál Egerben, amióta idén februárban a HospInvest Zrt. elnyerte a Heves Megyei Önkormányzat egészségügyi intézményének, a Markhot Ferenc Kórháznak a működtetésére kiírt pályázatot. Pontosabban már az eredményhirdetés előtt is akadtak a kórházműködtető társaság ellen ágálók, mint például annak az e-mailnek a küldője, aki a fideszes vezetésű egri városháza alkalmazottjaként kérte, hogy a HospInvestre senki se adja voksát a megyei napilap által indított szavazáson.

Ez azonban nem tudta megakadályozni, hogy ne a négy kórházat és ugyanennyi rendelőintézetet, valamint 22 patikát működtető HospInvest kapja meg a heves megyei önkormányzat tulajdonában lévő Markhot Ferenc Kórház vagyonkezelését az elkövetkezendő 20 évre. A cég hatmilliárd forintos fejlesztést ígért, valamint azt, hogy az intézmény dolgozóit tovább foglalkoztatja. A másik pályázó, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) egyébként 200-250 ember elküldését helyezte kilátásba. A tenderen kívüli ajánlatot benyújtott egri önkormányzatról pedig ismert, hogy költségvetése működésre szánt hitelek felvételével van egyensúlyban, így egyedül nem lenne képes a több százmillió forint adóssággal rendelkező egészségügyi intézményt konszolidálni.

Ennek ellenére, ahogy a Heves Megyei Önkormányzat szocialista elnöke, Sós Tamás bejelentette a döntést, elkezdődött egy olyan tiltakozá-sorozat, amely a politikus szerint nagyrészt hangulatkeltésnek. Indult mindez az exszínész Szíki Károlynak, az Egri Forradalmi Emlékbizottság vezetőjének malacelengedő tettével. A riadt állatot kergető megyei képviselők megmosolyogtató látványa azonban nem adott választ arra, hogy a HospInvest miért számít egyből kizsákmányolónak, amikor még el sem kezdte a tevékenységét, honnan tudni előre, hogy a cég vezetői tényleg csak a saját zsebükkel törődnek, a betegek sorsa pedig nem érdekli őket.   

Szíki Károly rendszeres felszólalásai a kórházműködtető ellen imígyen ostorozták a céget, ám javaslatok nélkül hagyták a forráshiányos Markhot helyzetének rendezését. Ugyanígy nem tudunk meg többet az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) az elképzeléseiről sem azon túl, hogy számháborúba keveredett a HospInvesttel, és a szerződéseket alá nem írók számának bejelentésével volt elfoglalva. Talán azzal többet törődhetett volna, hogy a HospInvest vezetőivel egyeztetve minél jobb munkafeltételeket vívjon ki a dolgozóknak, akik ugyan elesnek a közalkalmazotti, nagy védettséget biztosító státusztól, de az azzal járó jogosultságoktól nem, ráadásul a fizetésük azonnali, 15 százalékos emelését eleve megígérték nekik.

Szintén magyarázat nélküli a magukat kórházvédőknek kikiáltó orvosok ellenállása a működtetővel szemben. A Mánya Kristóf, a Magyar Orvosi Kamara titkára, az ortopédsebész Pócs Alfréd, a Medicaritas helyi szakszervezetének az elnöke és a Hun Fokos Szövetség vezetője, a Misz Mihály, az egri kórház vesegondozóját vezető főorvos, valamint a Szabó Pál, a tanári diplomával rendelkező kórházportás által alkotott fővédők csoportja bejelentései valahogy épp arról nem szólnak, hogy mit és hogyan kellene tenni a kórház adósságainak rendezése és a szakmai munka javítása érdekében. Már csak azért is, hogy a betegek ne panaszkodjanak arra, mint az egyik urológiai vizsgálatra váró beteg, aki arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy az időpontra való bejelentkezés és az üres váróterem ellenére sem foglalkozott vele senki, és másfél óra is eltelt, mire bejutott az orvoshoz.

A küzdelem célja (Oldaltörés)

A városban terjedő pletykák szerint az egri kórházvédőket nem csupán a betegek, hanem a saját érdekeik is "kórházvédelemre" ösztönzik. Állítólag személyükben is kötődnek egy olyan társasághoz, amely "szakmai befektetőként" maga is szerette volna megszerezni a működtetési jogot. A híresztelésnek az viszont ellentmond, hogy ilyen, a kórház vezetőiből álló társaság nem indult a pályázaton.

A kórházvédők blokádját október 6-tól 12-ig hirdetette meg Szíki Károly a megyeháza épülete köré 200-2000 emberrel, és amelyre végül nem kapta meg az engedélyt. Az egri épület ilyetén lezárását arra hivatkozva tiltotta meg a rendőrség és a bíróság, hogy a demonstráció megzavarná a hivatal működését.

Nos, a blokád engedélyezésének elutasítása után „a magántőke monopolhelyzetének térhódításának meghiúsítására" az EDDSZ által október 6-tól indított, a járóbeteg ellátást érintő általános sztrájk mellett forgalom elterelésével járó útlezárásokkal készülnek a HospInvest megjelenését ellenzők. Hozzájuk csatlakozik a Liga szakszervezet, amelynek az elnöke, Gaskó István bejelentette hétfőn reggel nyolc és tíz óra között nem indulnak vonatok Egerből. A Ligához tartozó fegyveres és rendvédelmi területen dolgozók pedig szolidáris demonstrációt szerveznek a kórház előtt.

Ehhez jön még az is, hogy az egri önkormányzat most keresetet nyújtott be a bírósághoz, azt kérve, hogy az állapítsa meg a Markhot Ferenc Kórház fenntartója, azaz a megyei önkormányzat és a HospInvest között megkötött vagyonkezelői és hasznosítási szerződés semmisségét. Eger érveit erősíti, hogy a Heves Megyei Bíróság jogerősen hatályon kívül helyezte megyei önkormányzat azon határozatát, amely a HospInvestet nyilvánította az egri kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesévé. A cég pályázati dokumentációjához csatolt banki igazolás nem felelt meg ugyanis a kiírásban foglaltaknak. Ami már csak azért is érdekes, mert a társaságba éppen egy éve hatmillió eurót fektetett be az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A bíróság azonban nem mondta ki a cég, illetve a megyei önkormányzat közti szerződés érvénytelenségét.

De mi történne a súlyponti kórházzal, ha az egri önkormányzat kezdeményezése mégis sikerülne? Az egyik verzió szerint az egri önkormányzat, amely a pályázaton ajánlatot tett, s amely most is szeretné megkapni az intézményt, át is veszi azt. Kérdés, miből, mert az az Állami Számvevőszék jelentéséből is világosan látszik, hogy Heves megye székhelyének a költségvetéséből, nem futja erre. 2004 és 2006 között a költségvetések egyensúlya csak hitelfelvétellel volt biztosított. Amennyiben pedig Eger nem tudja a kórház működtetését finanszírozni, más tőkeerős befektetőre lesz szüksége. És újra ott vagyunk a magánszféránál, amely ellen a Fidesz-vezette egri önkormányzat annyira tiltakozik. Így két tagját ki is zárta a pártból, amiért Heves városában az egyikük érdekeltségébe tartozó magáncég szerezte meg a helyi felnőtt betegellátást. Másikuk "bűne" az volt, hogy ő Heves polgármestere.

A következő verzió az lehet Egerben, hogy a másik pályázó a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) újra jelentkezik a Markhot működtetésére, és meg is szerzi azt. Ezzel viszont szintén ott tartunk, ahol az elején, hogy ebben az esetben az egyetem kapásból több száz embertől válna meg.

A DEOEC-en kívül persze több egészségügyi holding is lehetőséget láthat a Markhotban, és ringbe szállhat a kórházért. Ám ők sem valószínű, hogy eltekinthetnének a jelenlegi viszonyok átalakításától a gazdaságos működés érdekében.