Befektetési tanácsok október második hetére

6 perc

2008.10.06. 07:10

A korábbi feltételezéseink szinte szóról szóra valósággá váltak a csütörtöki amerikai részvénypiaci kereskedésben. Megszavazták a pénzügyi szektor megmentését szolgáló csomagot, a bizalom azonban nem állt helyre. A tőke szinte pánikszerűen menekül. Mire érdemes ilyenkor figyelni?

A pénzügyi mentőcsomag újra visszakerült szavazásra és az amerikai képviselőház meg is szavazta. Ennek következtében az árak emelkedésének kellett volna következnie… De a friss makrogazdasági számok az amerikai gazdaság rossz helyzetéről adtak tanúbizonyságot. A válság mélyül, a növekedés ütemét vesztette, a foglalkoztatottság romlik, stb… Így az árak estek a piacon.

Tehát a korábbiakban említett helyzet állt elő: a pénzügyi szektort megmentő csomag megszavazása után a makrogazdasági adatok vezérlik a piacot. A számok viszont azt mutatják, hogy az USA gazdasága tovább mélyülő válságban van – így az árak tovább morzsolódhatnak. Ennek megvan az esélye, mert a lokális maximumokhoz képest még mindig csak 25 százalékos esést könyvelhettek el a tengerentúli részvénypiacok. Csak 25 százalék, mert egy olyan gazdaságban, ahol a pénzügyi szektor egésze a csőd szélén táncol, a gazdaság a recesszió felé tart, ez az esés enyhének mondható.

Devizapiac

A devizapiaci események rácáfoltak várakozásainkra, mivel a dollár erősödését vártuk, de azt nem, hogy az 1,45-ös szintnél tovább képes erősödni a „zöldhasú”. Azért nem számoltunk ezzel a lehetőséggel, mert arra nem gondoltunk, hogy a bizonytalanság továbbra is ilyen szinten jelentkezik a piacon. A tőke szinte pánikszerűen menekül, így az amerikai állampapírok iránti kereslet rendkívüli mértékben emelkedik, ami a dollár árfolyamát folyamatosan erősíti a vezető devizákkal szemben. A feltörekvő devizákkal szemben még nagyobb az erősödés, a tőkeáramlás totálisan ellentétes iránya okán.


A dollár visszatalált az igen szűk trendcsatornába, ugyanakkor az is lehetséges, hogy egy olyan oldalazó csatorna alakul ki, amelyet az 1,385-1,475-ös szélsőértékek jellemeznek. Mivel igen széles a csatorna, az ármozgás viszont rendkívüli volatilitást mutat, így a devizapárra kereskedni továbbra is rendkívüli kockázatokat jelent. Hangsúlyozzuk, hogy nem csak magas kockázatot, hanem szinte minden eddiginél magasabbat jelent! Ezért ajánlásunk csakis a kivárás lehet. Aki ilyen kockázatok mellett is pozíciókat akar építeni, annak azt tudjuk mondani, hogy az oldalazó sáv széleinél nyisson pozíciókat, de ezeket csak nagyon rövid ideig tartsa nyitva és előre állítsa be a STOP-szinteket!

A hazai piaci viszonyok sem mentesek a feszültségtől, mégis azt látjuk, hogy a vezető deviza-párok mozgásaitól jelentősen elmarad a forint mozgása. Ennek továbbra is az lehet az oka, hogy a nagy befektetési házak, a professzionális befektetők jelenleg nem képesek a kisebb piacokra koncentrálni, miközben a kockázatos termékekbe (mint a forint is) nem szívesen vállalnak föl semmilyen pozíciót. Ezen kívül a likviditási problémák miatt nem is igen van rá likviditásuk…

 


Ennek ellenére egyértelmű a forint gyengülő trendje. A dollárral szemben természetesen meredekebben esik a forint, mivel a dollár euróhoz mért erősödéséből fakad.
Mit várunk tehát? A pénzügyi mentőcsomag elfogadása lendületet adhat a forint erősödésének, de csak átmeneti időre, mivel a bankok megmentése nem jelenti a gazdasági válság megoldását. Így hosszabb távon – 2-3 hónap – nem számítunk érdemi erősödésre, de egy nagyobb forint-gyengülés viszont bármikor bekövetkezhet, mert a gazdasági válságot továbbra is a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése fogja kísérni. Így tehát a kialakult trendcsatorna támaszszintjein fokozatos forint-eladást javasolunk. Itt is be kell építeni STOP-okat, mert azon a piacion, ahol a befektetői hangulat szélsőséges változásai mozgatják az árakat minden és mindennek az ellenkezője is megtörténhet. A várakozásainkat a saját megítélésünk szerint mi magunk is csak a ma látható, legvalószínűbb „forgatókönyvnek” tartjuk.
Kötvénypiac (Oldaltörés)


Az USA kötvénypiacán érdekes változásokat láthatunk. Míg a rövid lejáratokba extrém alacsony szinteken alakulnak a hozamok (a 13 hetes papírok hozama 0,14 százalék!!!), addig a hosszabb lejáratokban – szintén magas volatilitás mellett a múlt hétről gyakorlatilag nem változtak a hozamok.

Eközben a német állampapírok hozam ismét csökkent, mivel a múlt heti 4,40 százalék után mára 4,2 százalékra esett a tíz éves bundok hozama. Egyes piaci hírek szerint ezek a hozamszintek nem feltétlenül érvényesíthetők egy-egy konkrét ügyletben, mivel a kereslet emelkedése miatt igen nehéz a német állampapírokra eladót találni.

A fejlett piacokon tehát a kötvények esetében is magas a voltilitás, így nem javasoljuk ezen eszközök vételét, ugyanakkor – ha jelentős forint-gyengülésre számít valaki – a deviza keresztárfolyamok változása kihasználható ezekkel az eszközökkel. Azonban változékony a piac és az a tény, hogy hosszabb távon gyengülő gazdasági környezet várható, amikor még mindig magas az infláció, semmi nem indokolja a további hozamcsökkenést. Így a hosszabb távú vétel nem ajánlható.

A hazai piacon továbbra is az eladói nyomás határozza meg a folyamatokat.



Tovább emelkedtek a hozamok, ami annak „köszönhető”, hogy továbbra is eladói nyomás jelentkezik a külföldi befektetők részéről. Ennek oka továbbra is a kockázatkerülő befektetői magatartás, illetve az, hogy ma már a hazai befektetési alapok irányából is elindult egy tőkekivonási folyamat a hazai befektetők részéről.

Ugyanakkor továbbra is – és egyre határozottabban – azt gondoljuk, hogy a hozamok mai szintje egy-három évre előretekintve túlzó, így fokozatosan vásárolni érdemes a hazai kötvényeket. Azért kell óvatosnak lenni, mert manapság bármikor könnyen előállhatnak extrém piaci helyzetek, amikor a kötvények hozama is meredeken emelkedhet és a komfort érzetnek nem tesz jót, ha átmeneti veszteségeket kell látni értékpapír kimutatásainkon.

Részvénypiac (Oldaltörés)

Ajánlás
Állampapír piac:
állampapírok:
Hazai kötvények: gyűjtögetés (3 éves papírok)
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: emelkedésben eladás
USA részvények: emelkedésben eladás
Orosz részvények: emelkedésben eladás
Egyéb feltörekvők: emelkedésben eladás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: emelkedésben eladás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal), de amelyek short pozíciókra építik fel stratégiájukat, azok ma nem ajánlhatók, míg a short-tilalom fennáll.
A részvénypiacokon azt látjuk, hogy egyik pillanatról a másikra változik a helyzet, de arról, hogy javulnának a feltételek, nem tudunk beszámolni. Az amerikai piaci mutatók látszólag minden különösebb hír nélkül is képesek voltak az elutasítás utáni nagy esésben elért szintekre esni, holott a csomag elfogadásának esélye jelentős mértékben nőtt. De – mint azt a bevezetőben is említettük – a makrogazdasági adatok egyértelműen arról adnak számot, hogy tovább tart a gazdasági lejtmenet, nincs megállás és még mindig nem értük el a mélypontot.

Ebből az következik, hogy a magas árváltozékonyság nem tesz jót a piacnak, a „neked short” (fedezetlen eladás) tiltása nem jelent semmilyen védelmet a nagyobb esés ellen (sőt, a nagy esésben nincsenek vevők!), ami a befektetők egyre nagyobb százalékát sarkallják arra, hogy elforduljanak a részvénypiacoktól. A kockázatokat jelenleg egyébként is kerülni kell, mert aki pénze reálértékét meg tudja őrizni a következő egy évben, az a gazdaság várható fellendülési szakaszában jelentős előnnyel indulhat majd azokkal szemben, akik ma is kockáztattak és tőkéjük nagy részét, vagy akár az egészet elvesztették.

Ez igaz a fejlett piacokra, de a feltörekvőkre aztán végképp. Itt nem csak egyszerűen arról van szó, hogy a részvényektől nem vár növekedést a piac, ezért eladják azokat, hanem a befektetők az egyértelmű fundamentális alulértékeltség ellenére is eladják részvényeiket. Legerősebb példa erre Oroszország, ahol a héten ismét felfüggesztés, egy napon belüli 7 százalékot meghaladó gyengülés volt, miközben – a hírek szerint – a kormány mentőcsomag tervén dolgozik. Egy biztos; Oroszországban szavazási procedúrákkal nem sok időt fognak elvesztegetni. Mindezek mellett; az orosz részvények fundamentálisan alulértékeltek, de ma már olyan mértékű a vállalatok körében a tőkehiány, hogy attól is lehet tartani, hogy egy-egy csőd is „becsúszik” a tőzsdei vállalatok körében.

A hazai piacon nem ilyen szomorú a helyzet. Ma nincs hazánkban különösebb finanszírozási válsághelyzet, de az látható, hogy a bankok a forrásoldalon magasabb kamatokat kénytelenek fizetni, mely megdrágítja működésüket. Ennek szintje ma olyan, hogy az még áthárítható a partnerekre, de további emelkedése már az eredményszámokban is jelentkezhet.
 



Az irány egyértelmű: csökkenő trend magas volatilitással. Ami biztató lehet, hogy a forgalom kissé élénkebb azokban a napokban is, amikor nem csökken a BUX értéke.

Egyes egyedi részvényekről nem érdemes szólni, mert – véleményünk szerint – ma nem érdemes hazai részvényekbe fektetni pénzünket.

Csakúgy, mint bármilyen más földrajzi térség, vagy szektor sem ajánlható befektetési célpontként a részvénypiacon. 


Fürjes Szabolcs