A magyar ingatlanberuházások is befagytak a hitelválság miatt
A kereskedelmi célú ingatlan-beruházások magyar piaca idén januárban szinte teljesen megmerevedett azt követően, hogy tavaly rekordokat könyvelhetett el az 1,8 milliárd eurós teljesítményével – állítják az ingatlanpiaci szakértőcégek. Idén viszont mélységi rekordra lehet számítani.
© CB Richard Ellis |
A befektetések 75 százalékkal zuhantak, a bérbeadás viszont 10 százalékkal, az új fejlesztések volumene pedig 240 százalékkal nőtt a CB Richard Ellis adatai szerint 2007 illetve 2008 első félévét összevetve. Az első nyolc hónapban a Colliers számításai szerint 113 millió eurónyi tranzakciót jegyeztek, s az év végéig ez az érték talán eléri a 400 milliót, ami egyenlő a 2003-as szintre való visszasüllyedéssel. A folyamatban lévő beruházások zömét kereskedelmi célú, ipari jellegű ingatlanok vagy B-kategóriás irodaházak létesítése teszi ki. A piaci fékezés legfőbb oka nyilvánvalóan a hitelpiaci válság. Miközben a 10 éves futamidejű magyar államkötvény hozama 8,56 százalék, addig a magyar ingatlanpiaci alapoknak nem érdemes irodaépületekbe fektetniük a pénzüket, hiszen még az A-ketgóriás létesítményeken realizálható haszon is csak átlagosan 7-7,5 százalék körül van.
Ugyanakkor, ha Varsót, Prágát, vagy Bukarestet hasonlítjuk Budapesthez, akkor nem a magyar főváros a legdrágább a régióban, ami a piac újraindulásához jelenthet némi segítséget. A befektetési alapok előtt elméletileg két út áll. Ha nem tudnak a várakozásnak megfelelő megtérülést produkálni, úgy el kell adniuk az ingatlanokat, hogy készpénzhez, s némi tőkejövedelemhez jussanak, amíg lehet. A másik lehetőség, hogy a tulajdonosok képesek kivárni jobb idők beköszöntét, s a kereskedelmi tevékenységüket akkor újítják fel, amikor a kamatok lejjebb csúsznak. Bármelyik forgatókönyvet vesszük is, a magyar piac folyamataira elsősorban a külső hatások lesznek meghatározóak, ezért igen nehéz megjósolni, hogy milyen tendenciák válnak uralkodóvá. Ezért az ingatlanfejlesztők menedzsmentjének nagyon nagy felelőssége lesz abban, hogy ne alakuljon ki felesleges túlkínálat, amivel az átlagos bérleti tarifákat lejjebb nyomnák. A konkrét figyelmeztető jelek már megjelentek, hiszen az ingatlan-tranzakciók megvalósításához legalább 6-8 hónapos előkészítő munkára van szükség. Néhány 2007-ben indított ügylet 2008-ra szétesett, mert a potenciális vásárló visszalépett a megváltozott, s egyelőre veszélyesen lefelé mutató piaci körülmények miatt.