Fejére állt a világ, új költségvetés kell – Veres be is ígérte
A Pénzügyminisztérium a pénzpiaci válság miatt új költségvetési tervezetet készít, amelyben a GDP 2009. évi 3 százalékos növekedési prognózisát és a 4,3 százalékos inflációs prognózist is kénytelen újraszámolni – mondta Veres János csütörtökön az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.
Veres János pénzügyminiszter az OÉT ülésén. Sokismeretlenes egyenlet © MTI - Soós Lajos |
Az újraszámolás indoka nyilvánvaló: a pénzpiaci bizalmatlanság miatt nagyon nehéz hitelhez jutni, ami a világgazdaság egészére erős fékezőhatással van. Magyarország főpiacain a lassulás már most is nyilvánvaló, ami nem csak az onnan érkező hírekben, hanem már a romló külkereskedelmi mérlegünkben is megmutatkozik. Mivel pedig az export volt a magyar gazdaság egyetlen erős mozdonya, most már ez sem képes olyan jól húzni, mint akár csak pár hónappal korábban. Emellett a beruházásokhoz szükséges hitelekhez is sokkal nehezebb lesz hozzájutni, ami szintén visszafogja a növekedést.
Mivel az államháztartás finanszírozása is megnehezül – a befagyott pénzpiacokon a korábban prognosztizáltnál nagyobb kamatfelárakat kell fizetni – ennek lehet infláció felhajtó hatása, ám jelentős pénzromlásra valószínűleg nem kell számítani, hiszen a magas élelmiszerárak már idén év végén a bázisba kerültek, a kőolajárak pedig a lassuló világgazdaság, s a csökkenő kereslet miatt bizonyosan nem lesznek árszínvonal felhajtó hatással.
A kutatóintézetek és a piaci elemzők abban nagyjából egyetértenek, hogy a 3 százalékos növekedési prognózis nem tartható, a GDP bővülése jövőre 1,5-2,5 százalék közé eshet, s az infláció is valamivel magasabb lesz a korábban vártnál. Hogy aztán a recesszióba forduló amerikai és néhány európai nemzetgazdaság végül is mennyire fogja vissza a mi jövő évi növekedésünket, a jelenlegi gyorsan változó környezetben talán biztosan nem is mondható meg. Ha a jelenlegi tendenciák nem módosulnak jelentősen, úgy a magyar gazdaság lassú növekedési pályán maradhat, ami azt jelenti, hogy sem a reálkeresetek, sem a munkanélküliség helyzetében nem várható drámai változás.
Hogy e feladványról mit gondol a Pénzügyminisztérium tervezőcsapata, azt egy hét múlva megtudjuk.