Gyurcsány: négypontos magyar javaslat az EU-csúcsra
Négypontos javaslatot terjeszt a magyar kormány az Európai Unió állam- és kormányfői elé Brüsszelben, ahol szerdán tárgyalnak a nemzetközi pénzügyi válság okozta teendőkről - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjaival folytatott konzultáció után.
A kohézióspolitikai szabályozást a kis- és közepes vállalatok javára kívánja megváltoztatni a magyar javaslat - mondta a miniszterelnök. Ennek érdekében azt szorgalmazza a magyar kormány, hogy az egyes támogatott programokon belül kisebb legyen a nemzeti hozzájárulás minimálisan megkövetelt mértéke, így csökkenhet a nemzeti költségvetés terhe.
Továbbá az EU tegye lehetővé, hogy egyes régiókon belül válságkezelő alapok jöjjenek létre, ahol koncentrálva lehessen felhasználni azokat az összegeket, amelyek eddig külön-külön álltak a pályázók rendelkezésére.
A második javaslat egy maastrichti kritériumot érint, eszerint recessziós időkben függesszék fel a GDP-arányosan 3 százalékos államháztartási hiány további csökkentésére vonatkozó kötelezettséget, azaz 0-3 százalék közötti hiány esetén szabadon megfogalmazható legyen a költségvetési pálya, normális gazdasági viszonyoknál ugyanakkor kiegyensúlyozott költségvetésre van szükség. Gyurcsány Ferenc megjegyezte: Magyarország 2008-ban, a nyugdíjreform kihatásait is beszámítva, már a 3 százalékos határon belül tartja az államháztartási hiányt.
Az Európai Központi Bank, függetlenül attól, hogy egy ország tagja az euróövezetnek vagy nem, ugyanazokat az intervenciós eszközöket használhassa az Európai Unió tagjainak esetében - ez a miniszterelnök által ismertetett harmadik javaslat.
A negyedik javaslat már korábban ismert volt, eszerint a pénzügyi felügyeletek tevékenységében új, egységes EU szabályozásra van szükség - jelezte Gyurcsány Ferenc.