Könyvelési trükkel tüntetné el az EU a válság javát

1 perc

2008.10.15. 14:25

Az EU, sok más mellett, azzal is kísérletezik, hogy egyetlen tollvonással eltüntesse a pénzügyi válság javát. Az Európai Bizottság könyvelés-felügyeleti bizottsága szerdán egyhangúlag megszavazta, hogy a pénzintézetek evégett egyik zsebükből a másikba tehessék a követeléseiket, és várható, hogy még szerdán az Európai Parlament is jóváhagyja a módosítást, hogy már alkalmazható legyen a legtöbb harmadik negyedévi mérlegbeszámoló készítésekor.

A változtatás lényege, hogy a pénzintézetek a követeléseiket áthelyezhetik a kereskedési könyvből a banki könyvbe. A kereskedési könyvben a követeléseket a másodlagos piacon kialakult értéken kell nyilvántartani, a banki könyvben viszont költség szerint, vagyis elsődleges áron - lényegében az adós által lejáratkor fizetendő összegen -, függetlenül a piaci értéktől. Az amerikai hatóságok is már hetek óta bátorítják a bankokat e lehetőség alkalmazására, hogy csökkentsék a tőkefeltöltési szükségletet.

A piaci értéken nyilvántartott követelések árfolyamcsökkenését ugyanis tőkével kell fedezni a mérlegben, a költségen nyilvántartott követelésekre viszont ilyen kötelezettség értelemszerűen nincs, amíg a konkrét veszteség ténylegesen meg nem jelenik, vagyis amíg egyes követelések nem fizetővé nem válnak. A mostani válság azt jelenti, hogy például az amerikai ingatlanpiacon a nem fizető jelzálogadósok aránya a szokásos 1-2 százalékról 4-5 százalékra nő. Vagyis a tényleges veszteség viszonylag csekély, de emiatt a másodlagos piacon a hozamok rohamosan emelkedtek az utóbbi hónapokban, mert egyes követelés-portfoliók ára akár 80 százalékkal is lement. Az emiatt szükségessé vált tőkepótlási kényszer okozta - például az amerikai Lehman Brothers befektetési banknál és másoknál - a csődöt vagy a csődközeli helyzetet, ha a nagybani hitelpiacon nem tudtak új finanszírozáshoz jutni, illetve új tőkét bevonni.

Az Európai Bizottság illetékes testülete által szerdán elfogadott módosítást a nemzetközi könyvelési szabványbizottság (IASB) készítette el, az EU felkérésére. Az IASB könyvelési-nyilvántartási szabályzatai több mint száz országban elfogadottak világszerte, az EU-ban tőzsdén, mintegy nyolcezer vállalat számára kötelezők. A módosítás július elsejére visszamenő hatályú lesz.