Visszafelé áramlik a tőke keletről nyugatra
A nyugat-európai tőzsdék szerdán kora délután esésben voltak, a globális recessziótól való aggodalom határozta meg a tőzsdei hangulatot. Elsősorban a fémipari és az energetikai cégek, valamint a bankok jegyzése esett.
A vezető európai részvények FTSEEurofirtst indexe 4,3 százalékkal esett (14.00-kor), és a legfőbb vesztesek az energetikai és a bányaipari cégek köréből kerültek ki. Ez az index az idén eddig 41 százalékot esett.
Szerdán az amúgy is kedvezőtlen hangulatot rontotta Mervyn Kingnek, a Bank of England elnökének megjegyzése arról, hogy Nagy-Britannia valószínűleg első recesszióját éli meg 16 év óta.
A befektetők felszámolják kockázatosnak tekintett pozíciójukat, köztük a nyersanyagokban meglévő befektetéseiket, és az euróval szemben két éves csúcsra szökő amerikai dollár felé fordulnak.
Szerdán elsősorban a feltörekvő piacok, azok államkötvényei és valutái kerültek erős nyomás alá, és ez nagyobb hatást gyakorolt, mint a hatóságoknak a pénzügyi rendszerek stabilitására tett erőfeszítései – írja a Reuters, megjegyezve, hogy Magyarországon 3 százalékpontos kamatemelést hajtottak végre, Fehéroroszország hitelt kért a Nemzetközi Valutaalaptól, az ukrán miniszterelnök pedig közölte: az IMF még várhatóan ma döntést hoz az Ukrajnának szóló hitelről. A Drezdner Kleinwort szakértője szerint „nem a fundamentumok változtak meg a feltörekvő országokban. A tőke visszafelé mozog a feltörekvő országok felől a fejlett országok felé.”
A londoni FTSE-100-as index 2,8, a frankfurti DAX-30-a 3,2, a párizsi CAC-40-es 1,8 százalékkal csökkent kora délután. Az euró 1,2869 dollár volt (14,45-kor) 0,0194 dollárral gyengébb, mint kedden későn. A londoni Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára 67,13 dollár volt, 2,59 dollárral olcsóbb a keddi későinél. Az amerikai WTI nyersolaj 68,89 dollár volt, 3,29 dollárral olcsóbb a keddi későinél.
Az egyes részvények árfolyamait itt követheti.