A Fidesz nem tesz le a gazdasági növekedésről

2 perc

2008.10.31. 12:57

A Fidesz szerint az országnak most lenne a legnagyobb szüksége növekedési programra, azonban a kormány cselekvőképtelen, csak a rossz körülmények bejelentéséig jut el, intézkedéseket nem tesz a nehézségek leküzdésére - mondta Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője.

Veres János, a pénzügyminiszter előzőleg az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén bejelentette, hogy a tárca a pénzpiaci válság nyomán az új költségvetési tervezetet is átdolgozta, és az képviselői módosító indítvány formájában kerül a parlament elé. A javaslat szerint a GDP 1 százalékkal csökken 2009-ben, az infláció 4,5 százalékkal nő.

Veres azt is elmondta, hogy az új makrogazdasági pálya szerint a háztartások fogyasztása 3,1 százalékkal, a reálbérek 2,7 százalékkal csökkennek, a beruházásoknál 0,9 százalékos visszaesés várható, miközben az export 3,9 százalékkal nő.

A Fidesz szóvivője erre reagálva a cselekvőképtelen és a cselekvőképes kormány közötti különbségnek nevezte, hogy míg az előbbi csak a rossz körülmények bejelentéséig jut el, addig az utóbbi intézkedéseket is tesz, amellyel a bejelentett nehézségek hatásait tompítani tudja vagy meg tudja változtatni.

Bebizonyosodott, hogy Magyarországnak cselekvőképtelen kormánya van, a pénzügyminiszter csak addig jutott el, hogy bejelentse a rossz körülményeket, arra azonban már nem tellett az erejéből, hogy bejelentse a szükséges intézkedéseket - jelentette ki Szijjártó Péter.

Az ellenzéki párt ugyanakkor úgy látja, hogy ha valamikor, akkor most van szüksége Magyarországnak növekedési programra, ami egyrészt a munkahelyteremtést és növekedést elősegítő támogatásokat jelent a kis- és közepes vállalkozásoknak, másrészt adócsökkentést, hiszen ha a kormány nem hagy pénzt a gazdaságban, akkor drámai mértékben növekedik a munkanélküliség.

Szijjártó kitért arra, hogy "az európai országok is sorra jelentik be a növekedésélénkítő lépéseket", amikhez hasonlóan a Fidesz is egy 10 milliárd eurós növekedési programot javasol. Ebből ötmilliárd euró az adócsökkentést szolgálná, ötmilliárd pedig a kis-és közepes vállalkozások támogatását, jelenleg ugyanis az uniós források 3 százaléka jut nekik, a Fidesz viszont azt szeretné, ha ez az arány 30-35 százalék lenne. (Mint ismeretes, a nemzeti csúcson Bajnai Gordon miniszter visszautasította a Fidesz három százalékos becslését, mondván, annak többszöröséről van szó.)

Arra az újságírói felvetésre, hogy miként lehet gazdasági növekedési programot csinálni, miközben recesszió van világban, Szijjártó Péter közölte: a cselekvőképtelen kormányoknak a legkényelmesebb azt az álláspontot elfoglalni, hogy nehéz körülmények vannak, úgysem vagyunk elég erősek, hogy ezt megváltoztassuk. Szerinte a kormány "fordítva ül a lovon", nem a gazdasági növekedésből lesz adócsökkentés, hanem az adócsökkentésből gazdasági növekedés.