GKI: soha nem látott pesszimizmus

2 perc

2008.11.03. 04:45

Októberben történelmi mélypontjára zuhant a GKI konjunktúra-indexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint az üzleti várakozások soha nem látott pesszimizmust tükröznek, a fogyasztók viszont idén áprilisban – a kormánykoalíció felbomlása után – még a mostaninál is feketébben látták a jövőt.

Az ipari bizalmi index 2008 nyár eleje óta markánsan és szinte folyamatosan romlik, októberben pedig csaknem elérte valaha mért mélypontját. Az elmúlt időszaki termelés és a saját termelésű készletek megítélése októberben lényegében nem változott, a rendelésállományoké – ezen belül az exportrendeléseké – viszont jelentősen romlott.

Különösen kedvezőtlen fordulat a következő negyedév termelési lehetőségeiről alkotott véleményben jelentkezett. Számottevően romlottak a foglalkoztatási várakozások is. Októberben jelentős létszámcsökkentő ágazatnak ígérkezett a zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, a gumiipar, a nemfém ásványi termékek gyártása és a járműipar.

Munkaerő-keresletet jelzett viszont a vegyi alapanyaggyártás, a papíripar és a nyomdaipar. Az átlagos kapacitáskihasználás mértéke (86 százalék) és a rendelkezésre álló kapacitások következő évi kereslethez való viszonya viszont nem változott.

Az építőipari bizalmi index tendenciájában egy éve javul. Októberben azonban a termelési helyzet és a rendelésállomány megítélése, valamint a foglalkoztatási szándék is rosszabb lett. A változás azonban nem túlzottan nagy, vagyis még beilleszthető a várakozások egy év óta megfigyelhető, folyamatos hullámzás mellett javuló trendjébe.

A kereskedelmi bizalmi index értéke áprilistól augusztusig javult. Szeptemberben enyhén, októberben viszont már jelentősen romlott a mutató értéke, s most a nyár eleji értéknek felel meg. A rendelések várható alakulására vonatkozó várakozás enyhén, az eladási pozíció megítélése nagyobb mértékben romlott, miközben az átlagos kereskedelmi készletszint kissé csökkent.

A szolgáltatói bizalmi index áprilistól tendenciájában javult, októberben azonban jelentősen csökkent, megközelítve idei (áprilisi) mélypontját. A várható forgalom megítélése jelentősen, a közeljövőre vonatkozó üzletmenet megítélése valamint a létszámvárakozások ennél valamivel kisebb mértékben romlottak.

Az áremelési szándék az iparban kissé csökkent, az építőiparban és a szolgáltatási szférában lényegében nem változott, a kereskedelemben viszont valamelyest emelkedett szeptemberhez képest, miközben a fogyasztók inflációs várakozása több hónapi csökkenés után októberben kifejezetten megugrott.

A magyar gazdaság kilátásainak megítélése – nyilván a felmérés idején naponta romló nemzetközi és hazai pénzügyi helyzettel összefüggésben – az üzleti szféra minden ágazatában és a lakosság körében is drámaian pesszimistább lett. Ennyire kedvezőtlen vélemény csak a megszorító csomag 2006-ban történt életbe lépése után volt tapasztalható.

A GKI fogyasztói bizalmi indexének értéke 2008 júliusában – ha csak szerény mértékben is – de kitört két éve jellemző, rendkívül pesszimista sávjából, majd két hónapon át lényegében változatlan maradt.

Októberben azonban drámai mértékben zuhant, megközelítve 2008 áprilisában mért, több mint egy évtizedes mélypontját. A lakosság rövid távú megtakarítási képességét viszonylag kevésbé, saját várható pénzügyi helyzetét azonban sokkal rosszabbnak érezte, mint szeptemberben. Jelentősen romlottak a nagy értékű fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó tervek is, miközben jelentősen nőtt a munkanélküliségtől való félelem.