A Moodys visszaminősítette Magyarországot
Visszaminősítette, de még az elsőrendű "A" besorolási sávban tartja a magyar szuverén adósosztályzatot a Moody's Investors Service, amely szerint a korábbi évek "nem megfelelő" gazdaságpolitikája most, a jelenlegi kockázatkerülő környezetben növeli az ország sérülékenységét.
A Moody's pénteki londoni bejelentése szerint Magyarország devizában és forintban kiadott államkötvényeinek eddigi "A2"-es besorolása, valamint a devizabankbetéti országplafon szintén "A2"-es osztályzata egy fokozattal "A3"-ra romlik, és az új besorolásokra további leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.
Magyarország - náluk közepes befektetői - "BBB plusz" adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings október közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte. A Moody's a pénteki osztályzatrontás előtt stabil kilátást tartott érvényben Magyarországra.
Az MTI kérdésére, hogy a Moody's miért rögtön az osztályzatrontás mellett döntött a negatív kilátás kihagyásával, a cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke pénteken azt mondta: egyes magyarországi adósság- és likviditási mérőszámok "háromszor-négyszer-ötször rosszabbak", mint más, hasonlóan besorolt országoké.
Schiffer megfogalmazása szerint eddig az tartotta a magyar adósságot az "A2"-es osztályzaton, a besorolást pedig stabil kilátáson, hogy a piac mindig is nagyon kedvezően ítélte meg Magyarországot ahhoz képest, amit "a magyar adósság- és likviditási ráták egyébként sugalltak volna".
Magyarország eddig könnyen és olcsón vehetett fel kölcsönt, tekintettel arra, hogy mindig nagyon jó törlesztő volt. A könnyű és olcsó piaci hozzáférés ellensúlyozta "a nagyon kockázatos" adósság- és likviditási rátákat, és ez tette lehetővé a Moody's számára a stabil kilátás fenntartását, egészen addig, amíg ez a könnyű feltételekkel, csekély felárakkal jellemzett hozzáférés fennállt, mondta a cég alelnöke.
Schiffer szerint a globális likviditás összeroppanása azonban nagyon gyors folyamat volt, és ez az a tényező, amely miatt a cég úgy érezte: nem követhető a szokásos eljárás, vagyis a leminősítés előtt először a negatív kilátás, majd a negatív figyelőlistára vétel.
Arra a kérdésre, hogy ebben az esetben csak a Magyarország számára jóváhagyott 25,1 milliárd dolláros pénzügyi védőcsomag miatt tartja-e továbbra is a Moody's elsőrendű sávban a magyar adósbesorolást, az alelnök mindazonáltal határozott nemmel válaszolt, mondván: ehhez hozzájárul annak figyelembevétele is, hogy az EU-integrációs folyamattal a magyar jogi, szabályozói és intézményi rendszer rendkívüli mértékben megerősödött.