Sorozatos gyűlöletakciók Obama megválasztása után

1 perc

2008.11.17. 16:28

Az első fekete bőrű amerikai elnök megválasztása után több mint 200 gyűlöletakció történt az Egyesült Államokban; ez több évtizedes rekordnak számít - írta hétfőn a The Christian Science Monitor.

Obama győzelme nyomán több helyen felizzott a fehér gyűlölet - állapította meg a bostoni lap a Déli Szegénység Jogi Központ nevű jogvédő szervezet felmérése alapján. Georgia egy vidéki településén az elnök biztonságára vigyázó titkosszolgálat ügynökei középiskolásokat látogattak meg, miután a fiatalok "nem elfogadható" kommentárt írtak a világhálón az afroamerikai Barack Obamáról. Az észak-karolinai Raleigh-ben négy egyetemista fajgyűlölő graffitit firkált egy gyalogos aluljáró falára a választás után. A pennsylvaniai Apolacon településen egy vegyes házaspár kertjében felgyújtottak egy keresztet (ez Amerikában a fehér felsőbbrendűséget hirdető Ku Klux Klan szervezet jelképei közé tartozik).

Az újság szerint a "fehér nemzeti mozgalom" vezetői keseregnek a választás eredményén, amely azt erősítette meg, hogy az Egyesült Államok szavazói elfogadják a színes bőrű elnököt. Ugyanakkor félő, hogy Obama elnöksége új lendületet ad az eddig erőtlen fajgyűlölő csoportoknak - figyelmeztet a jogvédő szervezet. Az újság szerint az Obama személye elleni fenyegetések eddig többnyire csak fiatalok viccelődései voltak. Bizonyos déli fehér csoportok politikai lecsúszása, valamint a vidéki térségek gazdasági feszültségei Obama Fehér Házba kerülésével olyan indulatokat válthatnak ki, amelyek nem kedveznek a sokak által üdvözölt új korszaknak, a "fajgyűlölet utáni Amerikának". Az Egyesült Államok egyes déli államaiban állítólag már elszakadási törekvések is hangot kaptak.

"Ez a mozgalom döntően nem erőszakos, de létezik egy jelentős erőszakos mag, amely megpróbálja elérni azokat az embereket, akik jogfosztottnak érzik magukat" - mutatott rá Brian Levin, a San Bernardino-i Kaliforniai Állami Egyetem kutatója. Szerinte a kérdés az, hogy ez az örvény tornádóvá erősödik-e, vagy csupán kellemetlen szél marad? A fajgyűlölő cselekmények mindeddig nem jelentettek valódi veszélyt sem a társadalomra, sem a megválasztott elnökre. A biztonsági hatóságok azonban résen vannak. "Igyekszünk előttük járni, megelőzni a felbukkanó csoportokat" - közölte Darrin Blackford különleges ügynök, az elnöki titkosszolgálat szóvivője.