A Fertő tónál azt csicsergik a madarak, hogy az ember már most elkezdte érteni az állatokat
A modernitás és a technológia alapvetően szemben áll a hagyományossal és a természetessel. Ennek az évtizedes igazságnak a felszámolásában jelentős szerepe van a mesterséges intelligenciának, amely hatékonyan segítheti az embert az élővilág minden korábbinál jobban magával ragadó megismerésében.
Azt csicsergik
Madárfigyelő mesterséges intelligencia dolgozik a magyar–osztrák határon. A Huawei Tech4Nature programjának egyik helyszíneként kiválasztott Fertő–Hanság Nemzeti Park a kontinens második legnagyobb összefüggő nádasának ad otthont, és fontos szerepet játszik a költöző madarak életében. Az európai költőhelyük és afrikai téli élőhelyük között vándorló állatok számára problémát jelent a Fertő tó vízszintjének az elmúlt években tapasztalt csökkenése. Az UNESCO világörökségi listáján szereplő tónál már ötvennél is több, Guardian (Oltalmazó) nevű készülék figyeli és rögzíti a madárhangokat.

A három év alatt gyűjtött mintegy 12 terabájtnyi hangot mesterséges intelligenciával dolgozzák fel, hogy a korábbi lehetőségeknél – például emberi megfigyelésnél – sokkal pontosabb képet kapjanak a Fertő tó élővilágáról, az egyes fajok kedvelt helyeiről és viselkedéséről.
Így kiderült például az, hogy a nádi poszáta és a szakállas cinege előnyben részesíti a nádas azon részeit, melyek leégtek, majd az elmúlt években nőttek újra. Az ilyesmire rálátva a nemzeti park munkatársai tudják, hogy hol és mikor érdemes – ellenőrzött tűzviszonyok között – megújítani a nádast ahhoz, hogy a madarak jól érezzék magukat.