Januárra készíti el javaslatait a Reformszövetség

1 perc

2008.12.02. 11:42

Jövő január végére, február elejére összehangolt reformjavaslatokat készít a Reformszövetség - derült ki a szövetség tagjai és a miniszterelnök között lefolytatott keddi megbeszélés után.

Pálinkás József, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) elnöke újságírók előtt közölte: a tervezett változási lépések kiterjednek az önkormányzatokra, a közigazgatásra, a nyugdíjrendszerre, vállalkozásélénkítésre, az adórendszerre, az egészségügyre és az oktatásra is. A reformok célja az euró minél hamarabbi, akár 2012-es bevezetése, és ez Európai Unió átlagának elérése életszínvonalban, ezekhez pedig strukturális változások kellenek.

A gazdasági válság egyre többeket győz meg arról, hogy a reformpolitikának nincs alternatívája - fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc azt mondta, egyszerre kell kezelni a válság rövid távú hatásait, amelyek közül a legfontosabb, hogy ellen tudjunk állni a munkahelyek tömeges megszűnésének. A kormányfő szerint széles körű társadalmi-politikai megállapodásra, fegyelmezett gazdaság- és társadalompolitikára van szükség. Kétségtelennek nevezte, hogy a rövid távú népszerűségi szempontok és az ország közép-hosszú távú céljai konfliktusba keveredhetnek.

Pálinkás József szerint a Reformszövetség megfelelő hátteret akar biztosítani a Magyarország számára elengedhetetlen változásokhoz, amelyek mindenkitől áldozatot követelnek. Leszögezte: a hazai gazdasági, szellemi és tudományos élet hozzájárul a reformok kidolgozásához egy hosszabb távú megegyezés reményében. Futó Péter szerint a Reformszövetség alapvető célja, hogy a kormánypártok és az ellenzék számára egyaránt elfogadható a reformjavaslatot készítsen, amelyet a társadalom is fel tud vállalni.
   
A megbeszélésen részt vett még Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke, Parragh László, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Vizi E. Szilveszter, az MTA volt elnöke, valamint Lőrincze Péter, a VOSZ elnöki főtanácsadója. A Reformszövetséget múlt pénteken hozták létre az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselt kilenc munkaadói szervezet vezetői, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint az MTA volt vezetői és jelenlegi elnöke.