Mire vágynak a diplomások?

4 perc

2008.12.16. 04:55

Kik kerestek munkát a 2008. őszi HVG Állásbörze, Országos Képzési és Karriernapokon? Mit kínáltak a munkáltatók és milyen juttatásokat igényeltek az álláskeresők? Tények és számok.

A 2008. őszi HVG Állásbörze, Országos Képzési és Karriernapokon többségben voltak a diplomás látogatók (46,7 százalék), továbbá nagy arányban képviseltették magukat az első alapképzésben résztvevő fiatalok (21,08 százalék), a középfokú végzettségű (18,43 százalék) vagy felsőfokú szakképesítéssel (13,53 százalék) rendelkező álláskeresők - derül ki a helyszínen végzett felmérésből. Az értékelés 5785 regisztrált látogató a kötelező regisztráció során megadott adatai és 1175, a látogatók által kitöltött kérdőív eredményei alapján készült. Az állásbörzére látogató felsőfokú végzettségűek 55,46 százaléka 2008-ban vagy azelőtt fejezte be tanulmányait, 44,54 százalékuk pedig a diploma megszerzése előtt áll.

Melyek az álláskeresők körében népszerű területek?  

Mozgásban. Kereslet és kínálat
© Stiller Ákos
A legtöbb érdeklődő gazdasági, pénzügyi (43,64 százalék) vagy mérnöki, műszaki területen (20,04 százalék) szeretne tevékenykedni. Jelentős számban képviseltették magukat az informatikai területen elhelyezkedni akaró álláskeresők (10,11 százalék), valamint a bölcsészek (11,14 százalék) és a jogi vagy természettudományos végzettségű fiatalok. A látogatók 68,65 százaléka a három legfontosabb részvételi indok közt az „állást keresek” mezőt jelölte meg, és magas volt a továbbképzési lehetőséget (14,30 százalék) vagy szakmai gyakorlatot (18,60 százalék) keresők aránya is. A látogatók - saját bevallásuk szerint - előrelátóak, közel 50 százalékuk már az egyetem vagy főiskola elvégzése előtt elkezd állást keresni, 35,26 százalékuk pedig tanulmányai befejezése után azonnal szeretne munkába állni.

Legkedveltebb munkavállalási régiók

A kiállítók 76 százaléka kínált Budapesten munkát, ami nagyjából kielégíti a látogatók igényeit is, hiszen 60,49 százalékuk a fővárosban szeretne munkát vállalni, míg 12,70 százalékuk szívesen dolgozna külföldön. A legnépszerűbb külföldi munkavállalási úti célok: Nagy-Britannia, Németország, USA, Ausztria és Írország. A főváros után a legvonzóbb régió a Nyugat-Dunántúl, és Közép-Magyarország. Ugyanakkor kiderült, hogy a válaszadók 43 százaléka akkor sem hajlandó elköltözni, ha munkája vagy cége ezt megkívánná.

Nyelvtudás, gyakorlati ismeretek

© HVG
Az érdeklődők 88,68 százaléka beszél valamilyen szinten angolul, közülük is legalább középszinten 43,11 százalék. A németnyelv-tudás is egyre elterjedtebb: a látogatók 48,26 százaléka jelezte, hogy valamilyen szinten beszél németül. Az említetteken kívül a legtöbb álláskereső által beszélt idegen nyelvek közé tartozik a francia, az olasz, a spanyol és az orosz. A válaszadók 36,55 százaléka rövidebb-hosszabb ideig volt már szakmai gyakorlaton vagy dolgozott külföldön, ami jellemzően 1, 3, 6 vagy 12 hónapos időtartamot jelentett. A leggyakrabban említett célországok: Németország, Nagy-Britannia, USA, Olaszország, Franciaország és Ausztria.

A felsőoktatásból kikerülő diplomások 24,78 százaléka folyamatosan használja az elsajátított ismereteket, 21,36 százalékuk általában használja, 35,64 százalék pedig nem tudja vagy még nem dolgozott a szakmájában.

Munkavállalóként nem a fizetést vagy a béren kívüli juttatásokat helyezték előtérbe, hanem a vállalati kultúrához köthető, nehezen körülírható elvárásokat: a legfontosabbnak a feladatok jól definiáltságát (átlagosan 4,46 pont a maximálisan adható 5-ből) tartották, ugyanakkor fontosnak ítélték a stresszmentes, barátságos munkahelyi légkört (4,39 pont), a kihívást és változatosságot jelentő feladatokat (4,34 pont) és a felelősségteljes munkakört (4,22 pont) is. Ezeken kívül magas pontszámot kapott még a továbbképzés támogatása (4,33 pont), míg a magas fix alapbér csak 6. szempontként jelent meg (4,21 pont).

Bérigény

A kirajzolódott tendenciák szerint a legnagyobb bérigénye (300 ezer forint fölött) a több diplomával rendelkező, gazdasági vagy informatikai munkakörben dolgozó munkavállalóknak van, a legkevesebbet pedig (120 ezer forint alatt) az érettségivel rendelkező látogatók és a doktori vagy másoddiplomás képzésben részt vevő bölcsészek kérték.

A látogatók szerint 2008 őszének legnépszerűbb munkaadója az IBM, utána az Audi, harmadikként pedig a Nestlé következik.

A kínálat és a munkaadók igényei (Oldaltörés)

A HVG Állásbörzén idén is a 250 fő feletti munkavállalói létszámmal rendelkező vállalatok dominanciája volt érezhető, az állást kínáló kiállítók 32 százaléka 250-1000 fő közötti alkalmazotti létszámot magáénak tudó cég, 38 százalék pedig ezer fő feletti munkavállalói létszámmal bíró vállalkozás volt. A fennmaradó 30 százalékon kis- és középvállalkozások osztoztak.

© Stiller Ákos
A  kiállítók 61,54 százaléka gazdasági, pénzügyi, 48,08 százaléka mérnöki, műszaki, 32,69 százaléka pedig informatikusi végzettségű diplomásokat keresett. A turizmus és a pedagógia szintén keresett szakterületnek bizonyult.

A munkaadók idén is többségében 1--3 év tapasztalatot magukénak tudó fiatalokat és több mint 3 éves gyakorlatot szerzett szakembereket, valamint friss diplomásokat kerestek. Az ajánlatok közel 7 százalékára vezetői tapasztalattal bíró szakemberek jelentkezését várták.

Kínált juttatások

A kiállítók inkább a bérezéshez nem kötött előnyöket emelték ki, vagyis 70 százalékuk a kihívást és változatosságot jelentő feladatokat, 74 százalékuk a felelősségteljes munkakört biztosítja, illetve többen megjelölték a továbbképzés támogatását (58 százalék) és az utazási költségtérítést (66 százalék) is. A látogatók által fontosnak tartott, magas fix alapbért -- bevallásuk szerint -- a kiállítók mindössze 18 százaléka biztosítja munkavállalóinak. Az álláskeresők elvárásai és a munkaadók által kínált feltételek a felmérés tanúsága szerint elsősorban a továbbképzés, a béren kívüli juttatások és a vállalati kultúra területén találkoznak.

A kiállítók nagy része támogatja a szakmájában gyakorlatot szerezni kívánó diákok célkitűzéseit: 74,4 százalékuk állította, hogy egyetemi vagy főiskolai hallgatókat keresnek szakmai gyakorlatra, 51,40 százalékuk pedig részmunkaidős állásokat is kínál számukra.

A mérnöki, gazdasági, informatikai pozíciókon kívül magas volt az építőipari, gyógyszeripari, adminisztrációs és szakmunkás képzettséget igénylő állásajánlatok aránya is.