Pótcselekvés

2 perc

2008.11.04. 22:00

Idén szeptemberben felmérték az elsős természettudományos és mérnökhallgatók fizikatudásának szintjét négy...

Idén szeptemberben felmérték az elsős természettudományos és mérnökhallgatók fizikatudásának szintjét négy intézményben: a Műegyetemen, az ELTE-n, a Debreceni Egyetemen és a Kecskeméti Főiskolán. 1324 diák írta meg ugyanazt a dolgozatot, amellyel a középiskolából hozott ismereteket szerették volna tesztelni. Az eredmény lesújtó: a hallgatók 83 százaléka nem érte el az 50 százalékos szintet, 40 százalékuk pedig még tíz pontot sem kapott a lehetséges ötvenből. Még a középszinten jelesen érettségizettek fele sem szerezte meg az elérhető pontszámok legalább felét, s ugyanez mondható el az emelt szinten jelesen érettségizettek kétötödéről. Egyedül a műegyetemi TTK fizika szakos diákjai teljesítettek elfogadhatóan, 75 százalékos eredménnyel. Különösen a mérnökhallgatók eredménye jelenthet gondot az intézményeknek: a Műegyetem villamosmérnök-hallgatóinak eredménye nem érte el a 40 százalékot, s ugyanott az informatikusok 30 százalék alatt maradtak.

Aki gyengén szerepel ezeken az úgynevezett kritériumdolgozatokon, annak felzárkóztató órákra kell járnia. "A tanulmányaikat szeptemberben kezdő kémia szakosok 70 százalékát utaltuk be fölzárkóztatásra. Évről évre súlyosabbak a hiányosságok: a diákok képtelenek reakcióegyenleteket rendezni, még a legegyszerűbbek is kifognak rajtuk. És hagyján, hogy nem tudják a kémiát. Nagyobb baj, hogy sokuknál teljesen hiányzik az absztraktabb természettudományos gondolkodás" - panaszolja Szalay Péter, az ELTE Kémiai Intézet oktatási igazgatóhelyettese.

Az ELTE-n a középfokú érettségi színvonalát el nem érő fizikatesztet három szak diákjai töltötték ki, s akinek az elérhető ötven pontból húsznál kevesebb jött össze, annak egy heti kétórás fizikafelzárkóztató tárgyat kell felvennie. A többségnek - derül ki Radnóti Katalin, az ELTE TTK Fizikai Intézetének főiskolai tanára az interneten nyilvánosságra hozott értékeléséből - el kell mennie felzárkózni. A földtudományi szakon például 89-en írták meg a dolgozatot, közülük 67-nek kell felzárkóztató órára járnia - 33-an még tíz pontot sem szereztek a lehetséges ötvenből. A környezettudományi szakon 104 diákból egyetlenegy ért el 26 pontot, a többiek mind húsz alatt teljesítettek. A fizika szakosok sem szerepeltek nagyon fényesen: 82 diákból 34-et kellett beutalni fölzárkóztatóra, holott közülük 72-en érettségiztek fizikából, 52-en jelesre, tehát valószínűleg még fakultációra is jártak a gimnázium negyedik évében.