Tévedés volt a teafőző és a Google összehasonlítása

1 perc

2009.01.13. 10:38

A londoni The Times tegnapi cikke szerint egy Google-keresés annyi energiát használ fel, amennyi elegendő lenne egy teáskanna víz felforralásához. Az írásban idézett fiatal fizikus azonban saját állítása szerint sosem mondott ilyet. A hírt a keresőcég is cáfolta.

Dr. Alex Wissner-Gross, a Harvard fizikusának becslései szerint amikor megnézünk egy egyszerűbb felépítésű weboldalt, akkor vizsgálódásunk minden másodpercében 0,02 gramm szén-dioxidot szabadítunk fel, míg a bonyolultabb, videókat is tartalmazó oldalak másodpercként akár 0,2 grammot is "kibocsáthatnak. Ez annyit jelent, hogy két Google-kereséssel annyi szén-dioxidot szabadítunk fel, amennyi egy teáskannányi víz felforralásához szükséges" – állt a Times tegnapi cikkében.

A TechCrunch informatikával és technológiával foglalkozó weboldal egyik szerkesztője szerint az írás felesleges riadalmat kelthet, emellett nem is megalapozott. A Google is reagált a cikkre, cáfolva annak tartalmát.

Wissner-Gross saját elmondása szerint sohasem vont párhuzamot a keresés és a teafőzés között, kutatásának pedig semmi köze a Google-hoz, vizsgálatai ugyanis jóval általánosabb módon vonatkoztak a számítógépek energiafelhasználására, a weboldalak nézegetése közben.

A fizikus elmondása szerint a keresésenkénti 7 grammos szén-dioxid kibocsátás nem tőle származik, hanem valamilyen másik forrásból, azonban a cikk olvasói könnyen neki tulajdoníthatják a kijelentést. Annyit elismert, hogy mondott a Google-re vonatkozó mondatokat, ezek azonban általánosságok voltak: „A Google-kereséseknek valóban van környezeti hatása”, illetve „A Google hatalmas adatközpontokat üzemeltet világszerte, amelyek rengeteg energiát használnak fel”. Azonban a teafőzéssel kapcsolatos hasonlat ügyében kapcsolatba lépett a Times szerkesztőségével és helyreigazítást kért tőlük, amelyet azonban nem kapott meg.

A brit lapnak nem ez az első tévedése informatikai téren, tavaly novemberben például egy kitaláció kapcsán írtak a Yahoo és a Microsoft között köttetett, az előbbi keresőmotorjára vonatkozó megállapodásról.