Bálnaállkapoccsá változott a mamutagyar

1 perc

2009.01.27. 12:44

Mamutagyar helyett bálnaállkapocscsontnak bizonyult az a lelet, amelyre a kaliforniai partok mellett található Channel-szigeteken fedeztek fel.

Január elején fényképezte le egy végzős egyetemi hallgató Santa Cruz szigetén azt a csontleletet, amelyről azt feltételezték, hogy egy törpenövésű mamutfaj, a Mammuthus exilis agyara lehetett.

Egy kutatócsoport két napot töltött a szigeten, míg kiásták a csontleletet és meghatározták, hogy ez egy kihalt bálnafaj állkapocscsontja. A leletre egy olyan kőzetben bukkantak, amelynek kora 9,5 millió és 25 millió között van, vagyis a réteg sokkal korábban képződött, mintsem a törpenövésű mamutfaj megjelent a Channel-szigeteken.

A Mammuthus exilis a kaliforniai Channel-szigeteken a pleisztocén végén élt törpenövésű mamutfaj. A faj első példányait 1856-ban találták meg a szigetek geodéziai felmérése során. Az állatok magassága "csupán" 1,2-2,4 méter között volt, azaz  fele- vagy negyedakkorák voltak, mint kontinentális rokonaik. Minden bizonnyal az amerikai mamut leszármazottjai voltak.

A szigeteket (San Miguel, Santa Cruz és Santa Rosa) vizsgálva kimutatták, hogy azok a pleisztocén jégkorszakai során egy darab összefüggő földterületet alkottak (ennek neve: Santarosae). Sokáig azt gondolták, hogy a törpenövésű mamutok ősei egy földhídon keresztül jutottak az észak-amerikai szárazföldről Santarosae szigetére, ám további kutatások kimutatták, hogy akkoriban egy viszonylag keskeny, 4-6 kilométer széles vízsáv választotta el a szigetet és a szárazföldet. Vagyis az amerikai mamutok egy (vagy több) populációjának úszva kellett eljutnia mintegy 60 000 évvel ezelőtt a szigetre, ahová valószínűleg a vegetáció illata vonzhatta őket.

Idővel a mamutok úgy alkalmazkodtak a korlátozott élelemforrásokhoz, hogy törpenövésűek lettek. A pleisztocén végi gyors felmelegedés során a tengerek szintje mintegy 100 métert emelkedett, így Santarosae szigetének 76 százaléka víz alá került, és három különálló szigetté vált. Nem tudni pontosan, hogy ez okozta-e a faj kihalását nagyjából 10 000 évvel ezelőtt, de bizonyosnak tűnik, hogy a törpe mamutok még találkoztak az első indiánokkal, akik 11 000 éve jelentek meg a szigeteken, és az is elképzelhető, hogy a túlzott vadászatnak eshettek áldozatul.