Hogyan érinti a válság a pénzügyi szektort?

2 perc

2009.01.28. 10:15

A válság a magyar pénzintézeteket sem hagyta érintetlenül. December végén több bank is bejelentette, hogy - ha kismértékben is, de - leépítésekbe kezd: az OTP a bankcsoporthoz tartozó két cégénél összesen 59, a Merkantil Bank 50, a Raiffeisen Lízing pedig 120 dolgozót menesztett, nem beszélve a CIB Lízingről és a K&H Lízingről, amelyek az akkori hírek szerint szintén elbocsátásokra kényszerültek.

A legnagyobb arányú létszámleépítést a Santander Consumer Finance Zrt. jelentette be. A magyar piacon 1998 óta jelenlévő spanyol, főként gépjármű-finanszírozással, és ehhez kapcsolódó hitelfedezeti biztosítással foglalkozó cég lényegében teljesen megszüntette magyarországi tevékenységét.

A pénzügyi szektor még alig érezte meg a válságot, legalábbis pénzügyi és számviteli szakemberekre továbbra is van kereslet - árulta el Faragó Zsuzsanna, a Randstad Hungary Kft. HR menedzsere. A bankoknál jelenleg létszámstop van érvényben, kivétel ez alól a magyarországi CitiBank, amely a válság ellenére is bővül bizonyos területeken: szolgáltató központjába Nyugat-Európából kerülnek át pozíciók.

Talpra áll-e a pénzügyi szektor?

© Marton Szilvia
A számviteli pozíciók terén elsősorban a könyvelők, főkönyvelők, valamint bérszámfejtők tudnak továbbra is viszonylag könnyen munkát találni, illetve váltani. A pénzügy világában azonban összetettebb a helyzet: míg a hitelezéssel kapcsolatos munkalehetőségek leszűkültek, addig más területeken, például az elemzéssel vagy a kontrollinggal kapcsolatos pozíciókra továbbra is nagy az igény. Elmondható, hogy azok a munkavállalók számíthatnak több munkalehetőségre, akik nemcsak egy bizonyos részfolyamat specialistái, hanem sokkal átfogóbb, szélesebb körű tapasztalattal rendelkeznek - tette hozzá a szakember.

Azt azonban nekik is figyelembe kell venniük, hogy a pénzügyi, számviteli pozíciók esetében a megszokott piaci bérszinthez képest alacsonyabb összeggel kell beérniük, legalábbis a Randstad ezt tapasztalja a megbízói részéről. "Ezelőtt egy kiemelkedő jelölt megnyerése érdekében rugalmasabbak voltak a cégek a bértárgyalások során, most inkább a munkakeresőknek kell alkalmazkodni a lehetőségekhez. Ugyanakkor a jelöltek is egyre nagyobb megértést tanúsítanak a cégek által kínált fizetések elfogadásával, mivel a biztonságra törekszenek" - fogalmazott Faragó Zsuzsanna.

Ez csak átmeneti időszak

"Meggyőződésünk, hogy minden vállalat sikere elsősorban az ott dolgozó emberekben rejlik, hiszen sok múlik az ő felkészültségükön, tapasztalatukon, vagy akár a cég iránti elkötelezettségükön. A válság beköszöntével sok esetben láttuk, hogy a költségcsökkentést elbocsátásokkal próbálják megvalósítani, azonban ezt nem tartjuk mindig kifizetődőnek, hiszen ez esetben a cég olyan munkatársaktól is megválik, akikbe sokszor éveken át fektetett be" - fogalmazott Faragó Zsuzsanna, hozzátéve: amennyiben elkerülhető a leépítés, inkább keressenek kompromisszumos megoldásokat a munkáltatók, mint például a bércsökkentés, a részmunkaidős foglalkoztatás, vagy a feleslegessé vált munkaerő hasznosabb funkciókba történő átcsoportosítása.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegéért kattintson ide.