Reggeli tőzsdekörkép: reményt vegyenek!

1 perc

2009.02.03. 06:42

A rosszabbnál rosszabb negyedéves jelentések, a szenátusi birkózás az Obama-csomag körül, a bankszektort övező félelem uralta a tőzsdét a Wall Streeten hétfőn. A technológiai szektor megelőlegezte a szenátusi döntést az infrastruktúrális fejlesztésekről: a Microsoft és az Intel azonban egyelőre magányosan szárnyalt.

A február 2-ai kereskedési napot a bizonytalanság uralta: a csodavárás hetei után a tőzsdék lefelé araszolnak, és az Obama-adminisztráció mentőcsomagjainak részleteire várnak. A bankszektorban a bankmentő stratégia késése okoz riadalmat. Obama egy tévéinterjúban úgy nyilatkozott, hogy a bankok valószínűleg még mindig "rejtegetik" az elszenvedett veszteségek egy részét, s a szektorban újabb csődök várhatók. A jövő hétig az elnök nem kíván részleteket kiszivárogtatni az új bankmentő stratégiáról.

A Dow Jones ipari átlagindex 0,8 százalékot esett, a Standard and Poor's 500-as index gyakorlatilag mozdulatlan maradt. A technológiai papírok ugyanakkor 1,2 százalékos emelkedéssel előlegezték meg a gazdasági élénkítő csomagot: a Microsoft 4,2, az Intel 5,6 százalékot emelkedett. Nagyobb elmozdulásról azonban szó sincs, a legnagyobb iparvállalatok, a pénzügyi szektor és a fogyasztói szektor bőségesen ellensúlyozták a tech papírok meglódulását.

Japánban a jegybank úgy döntött, nem vár az amerikai bankcsomagra, és bejelentette: 11 milliárd dollár értékben vásárol bankrészvényeket, hogy enyhítsen a gazdaságot gúzsba kötő bankválság szorításán. A Nikkei átlagindex 0,5 százalékos emelkedéssel reagált.

Elemzők szerint azonban továbbra is a remény a legkeresettebb árucikk a piacon. A részvények ugyan mélyen alulértékeltek a Reuters által megkérdezett elemzők szerint, az amerikai fiskális és bankmentő csomagok nélkül azonban nincs esély az árfolyamok hosszú távú stabilizálására.

A Reuters által megkérdezett londoni kereskedők határozott emelkedést várnak a vezető európai indexektől. A londoni FTSE 35-42 ponttal, azaz majdnem 1 százalékkal nyithat magasabban a tegnapi zárásnál, a frankfurti DAX-tól szintén 1 százalék körüli nyitó rally-t várnak. Párizs robbanthat: a kereskedők 1,8 százalékos reggeli  menetelésre számítanak. Hétfőn az európai részvények 2,4 százalékot veszítettek értékükből: elsősorban az energiaszektor és a bankpapírok húzták le az indexeket.

Ecoline.hu