Leminősítette Oroszországot a Fitch

3 perc

2009.02.04. 13:35

Rontotta Oroszország szuverén devizaadósi besorolását szerdán a Fitch Ratings, a nyersanyagár-zuhanás kihatásaira és az adósság-refinanszírozási kockázatokra hivatkozva.

A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint a hosszú futamú orosz devizaadósság osztályzata az eddigi "BBB plusz"-ról egy fokozattal "BBB"-re - a Fitch által Magyarországra érvényben tartott besorolással azonos szintre - süllyed, a rövid lejáratú orosz küladósságé pedig "F2"-ről "F3"-ra gyengül.

A kereskedelmi adósokra külön nyilvántartott besorolási országplafon az eddigi elsőrendű "A mínusz"-ról átkerült a közepes befektetői sávba, "BBB plusz" osztályzattal. Az új hosszú futamú orosz devizaadósi besorolás kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív. A Fitch az azonos magyar adósosztályzatot stabil kilátással tartja nyilván.

Az orosz leminősítéshez fűzött elemzés szerint az osztályzatrontás a nyersanyagárak esése által az orosz gazdaságra kifejtett kedvezőtlen hatást, valamint a globális tőkepiaci felfordulást tükrözi. Ez utóbbi miatt az orosz bankok és vállalatok küszködnek devizaadósságaik refinanszírozásával. Mindemellett Oroszország nehezen tudja kezelni a szükséges makrogazdasági kiigazításokat, áll a Fitch elemzésében.

Ed Parker, a hitelminősítő szuverén besorolásokért felelős részlegének feltörekvő európai csoportigazgatója indoklásában kiemelte azt is, hogy a tőkekiáramlás mértéke és az orosz devizakészletek apadásának üteme most már ténylegesen gyengíti az orosz szuverén adósi helyzetet. Oroszország devizatartalékának értéke a tavaly június végi csúcsról 2009. január utolsó hetéig 210 milliárd dollárral 386,5 milliárd dollárra zuhant, jóllehet az értékcsökkenésből 58 milliárd dollárnyi árfolyamváltozásokból ered, áll Parker elemzésében.

A Fitch Ratings illetékes igazgatója szerint ugyanakkor a besorolást alátámasztó tényezők között van, hogy a GDP-arányos orosz államadósság 2008 végén nem érte el a 10 százalékot; a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok jellemző középértéke 28 százalék.

Az Oroszországban kezelt szuverén vagyonalapokban 225 milliárd dollár van, és a hivatalos devizatartalék a legutóbbi jelentős csökkenés után is még mindig a harmadik legnagyobb a világon. Oroszország nettó külső hitelezői pozícióban van, áll az elemzésben.

A Fitch Ratings ugyanakkor az idén zéró növekedést jósol az orosz gazdaságban a tavalyi első félévben mért 8 százalékos éves ütem után, és azzal számol, hogy a költségvetés egyenlege 2009-ben mínuszba fordul.

Decemberben a Standard & Poor's is leminősítette az orosz szuverén adósságot az addigi "BBB plusz/A-2"-ről "BBB/A-3"-ra, a portfolió- és egyéb tőkeáramlásokban bekövetkezett "éles fordulatra" hivatkozva, amelyek a hitelminősítő szerint megdrágítják és megnehezítik az orosz gazdaság külső finanszírozási igényeinek kielégítését. Az S&P szintén fennhagyta az új, rontott besorolásokon is a negatív kilátást.

A kelet-európai térség gazdaságait - köztük EU-tagállamokét - az utóbbi hetekben rég nem látott ütemű leminősítési hullám sújtotta a pénzügyi-likviditási válság hatásai miatt. A Fitch Ratings november elején egyszerre három EU-tagállam - Magyarország, Románia, Bulgária - szuverén besorolásának rontásáról döntött.
A cég az addig "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkentette. A Standard & Poor's ugyanabban a hónapban ugyanilyen szintre rontotta a magyar adósosztályzatot.

A Fitch és az S&P Románia minősítését néhány hete egyaránt két fokozattal a befektetési sáv alá, az addigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek immár több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata.

Lettország szuverén devizaadósi osztályzatát a Fitch súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára rontotta, ráadásul a gyengébb osztályzat is negatív kihatású figyelőlistára került, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére.
Ha Lettország adósosztályzatát a Fitch a jelenlegi szintről tovább csökkenti, azzal a lett gazdaság besorolása is átkerülne a befektetési szint alatti, spekulatív sávba.