47 ezer embert bocsát el a GM

1 perc

2009.02.18. 08:45

Elbocsát világszerte 47 ezer alkalmazottat és további 16,6 milliárd dolláros állami segítséget kér a General Motors (GM) amerikai járműgyártó. A létszámcsökkentés 26 ezer dolgozót az Egyesült Államokon kívül érintene, legfőképpen az OPEL németországi gyáraiban aggódhatnak a munkavállalók.

A konszern így a korábban kialkudott 13,4 milliárd dollárral együtt már 30 milliárd dolláros (közel 7300 milliárd forint) kormányzati segítségre tart igényt, és ha nem kapja meg, akkor március végére fizetésképtelenné válhat - közölte a legnagyobb amerikai járműgyártó Detroitban kedden este.

A szanálási terv részeként elküldendő 47 ezer munkatárs a teljes (245 ezer fős) állomány közel 20 százaléka. Ezenkívül bezárnak gyárakat, megszűntetnek márkákat, visszafogják a termelést és átalakítják a termékkínálatot annak érdekében, hogy "24 hónapon belül újra nyereségessé váljon a társaság" - mondta Rick Wagoner elnök-vezérigazgató.

A terv azzal is számol, hogy megsegíti a céget összesen 6 milliárd dollárral a kanadai, a német, a brit, a svéd és a thaiföldi kormány. A tőkeinjekció "az érintett országokban lévő GM-érdekeltségek likviditásának fenntartását szolgálja" - mondta Wagoner.

Az állami pénzsegély és a szanálás egyetlen alternatívája szerinte a csődeljárás útján végrehajtott szerkezetváltás, amelynek költsége 100 milliárd dollárra rúgna, és akár 3 millió amerikai munkahely megszűnésével járhat.

A tervezett leépítés világszerte 37 ezer órabéres alkalmazottat és 10 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott munkatársat érint. Az Egyesült Államokban a vállalat 2012-ig további öt gyár bezárását tervezi, és 92 ezerről 72 ezer főre  csökkentené a személyi állományt.

A GM a tavalyi év végén világszerte mintegy 245 ezer dolgozót foglalkoztatott, ebből 55 ezret Európában.