Afganisztán: akut probléma maradt a kábítószer-termelés

2 perc

2009.02.19. 09:12

A NATO-csapatok jelenléte ellenére a kábítószer-termelés és -csempészés továbbra is súlyos gondot okoz Afganisztánban egy csütörtökön közzétett ENSZ-beszámoló szerint.

A bécsi székhelyű Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szervezet (INCB) éves jelentésében rámutatott, hogy a biztonság hiánya jelentősen hátráltatja a kábítószer-probléma kezelésére tett erőfeszítéseket a közép-ázsiai országban. Jóllehet a máktermesztésre szolgáló területek nagysága csaknem húsz százalékkal zsugorodott, a világon terjesztett illegális ópiumtermékek 90 százaléka még mindig Afganisztánból származik. Az adatok fényében az ENSZ szakértői elégtelennek minősítették a jelenség megfékezésére tett nemzetközi lépéseket. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a növekvő kábítószer-fogyasztás és a jövedelmezőbb cannabis(kender)-termesztés felfutása miatt egyenesen romlott a helyzet az országban.

Az INCB felszólította a kabuli kormányt, hogy tekintse elsődleges feladatának a hatékonyabb fellépést, és biztosítson más, legális megélhetési lehetőségeket a drogok alapanyagaként szolgáló növényeket termesztő parasztoknak. További nemzetközi intézkedéseket sürgetett a csempészútvonalak lezárására is.

A jelentés szerint Nyugat-Afrika az Európába irányuló dél-amerikai kokaincsempészet egyik legjelentősebb csomópontjává vált az utóbbi időben. Ennek oka többek között a földrajzi elhelyezkedésben keresendő: Nyugat-Afrika ideális kiindulópont a növekvő európai kokainpiacot ellátó tengeri szállítmányok számára. Az INBC egyidejűleg bírálta a térség országainak kormányait is, mert erélytelenségük akadályozza nemcsak a kábítószer-kereskedelem, hanem azzal összefüggésben a drogfogyasztás és a korrupció elleni harcot is. Kelet-Afrika pedig a Délnyugat-Ázsiából Afrikába irányuló heroinszállítás fő útvonala lett.

A megalakításának századik évfordulóját ünneplő szervezet általában is komoly aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kábítószer-kereskedelemre épülő szervezett bűnözés aláássa a politikai és gazdasági struktúrákat, gyengíti a kormányzatok képességét arra, hogy ellenőrzést gyakoroljanak "területek és intézmények fölött".

Az INBC szerint a bűnszervezetek egyre gyakrabban adják ki magukat - valójában nem létező - vállalatoknak, hogy szabadon és legálisan hozzájussanak az amfetamintartalmú készítmények, köztük az ecstasy alapanyagához. Elérhetőségük miatt egyre növekszik az ilyen típusú izgatószerek fogyasztása egyes afrikai és délkelet-ázsiai országokban.

Az ópiumszármazékok elsősorban a Független Államok Közösségében és más kelet-európai országokban vannak terjedőben, de hasonló jelenség figyelhető meg Délkelet-Európában is, a balkáni csempészútvonal mentén. Nyugat-Európában a heroinhasználat növekszik a fiatalkorú kábítószerfüggők körében. Észak-Amerikában komoly probléma a drogkartellek egymással, illetve a hatóságokkal szemben tanúsított, egyre erősödő agresszív fellépése, Mexikóban pedig a kormányzat kábítószer-kereskedelem elleni harca ütközik brutális eszközökkel is élő ellenállásba.