WSJ: újabb magyar javaslatot utasított el Brüsszel

1 perc

2009.03.05. 08:36

Brüsszelben a Bizottság szóvivője szerint már egyszer elutasították Gyurcsány Ferenc február 26-án előterjesztett kérését, hogy a még nem az eurózónához tartozó tagországok államkötvényeit is fogadják el fedezetül az Európai Központi Bank (EKB) kölcsönnyújtásainál - írja a Wall Street Journal (WSJ). Az ügyet egyelőre lezártuk - közölték az unió központjában.

A magyar fél megismételte javaslatát, hogy fogadjanak el magyar államkötvényeket fedezetül az EKB magyarországi kölcsönnyújtásainál, és ezzel járuljanak hozzá a pénzpiac stabilizálásához. Brüsszel ezt is elutasítja. Maga az EKB még nem nyilatkozott. Erről a Wall Street Journalban ma megjelent cikk számol be.

A Magyarország lecsúszása elszigeteli az országot még bajban lévő szomszédaitól is c. cikk felhívja a figyelmet: a kelet-európai térség nevében tett, az unióhoz intézett magyar segélykérések miatt a magyarok egyre inkább magukra maradnak. A lap felhozza a szerdai 312 forintos rekordmélységű euróárfolyamot, amit a lap szerint az okozott, hogy Brüsszelben a magyarok újabb segélykérését is elutasították. 

A WSJ tudni véli, az is gyengítette a forintot, hogy a PSZÁF csak két óra késéssel írta alá a cseh, szlovák, román, bolgár és lengyel pénzügyi felügyelő hatóságok közös nyilatkozatát, amely aggodalmának adott hangot a minősítő intézetek félrevezető és leegyszerűsített besorolása, illetve a bankrendszereik téves jellemzése miatt. A kelet-európaiak különösen a Moody’s eljárását bírálták. A térség országait nem lehet egy kalap alá venni – figyelmeztettek az aláírók.

Az újabb magyar kezdeményezés elutasítása nem sokkal azután történt, hogy Gyurcsány két javaslata már megbukott a múlt heti EU-csúcson: sem a 180 milliárd eurós segélycsomagot, sem az eurózónáhozz történő csatlakozási eljárás felgyorsítását nem fogadták el a a nyugati résztvevők, de még a viszonylag jobb helyzetben lévő kelet-európai tagországok sem - jegyzi meg a Wall Street Journal.  Mint ismeretes, Szlovákia, Csehország és Észtország bírálták Gyurcsány „fogadatlan prókátor" szerepét.