Napelemeket és baktériumokat vittek a Nemzetközi Űrállomásra
Sikeresen befejeződött kedden a Nemzetközi Űrállomás űrhajósainak 120. űrsétája.
Több kisebb feladatot kellett elvégezniük, de az űrséta elsődleges célja az volt, hogy az űrállomás külső felületén üzembe helyezzék az Európai Űrügynökség növényi magvakat, spórákat, mikrobákat és baktériumokat tartalmazó tárolórekeszét. Az aktatáska méretű szerkezet 14 hónapig lesz kint a Föld körül keringő űrbázis Zvezda nevű modulján. A kutatók arra kíváncsiak, hogyan reagálnak a mikroorganizmusok az űrbéli környezetre: a rendkívüli hőmérséklet-ingadozásra és a radioaktív sugárzásra.
Többszöri halasztás után a tervek szerint szerda este - közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban - útnak indítják a Nemzetközi Űrállomásra a Florida állambeli Cape Canaveralból a Discovery amerikai űrrepülőgépet hét asztronautával a fedélzetén. A kéthetesre tervezett küldetés legfontosabb része az ISS negyedik, egyben utolsó napelemtáblájának üzembe helyezése. A Discovery űrhajósai a tervek szerint négy külső szerelési munkát hajtanak végre.
Az elképzelés szerint jövőre befejeződik az ISS építése. Tizenhat ország vett részt a több mint egy évtizede elkezdett, nagyjából százmilliárd dolláros projektben.