BAMOSZ: véget érhet a nagyarányú tőkekivonás
Úgy tűnik, megállt a nagyarányú tőkekivonás és visszatért a befektetők befektetési alapok iránti bizalma, miután februárban csak kismértékben csökkent az alapok összesített vagyona, és ezen felül új tőkét is vonzott a szektor - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
Az alapok összvagyonának 56 százalékát kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona februárban 2,2 százalékkal csökkent. Ezen alapokból közel 2,5 milliárd forintot vontak ki a befektetők az elmúlt hónapban azon felül, hogy az alapok rossz piaci teljesítménye miatt további 30 milliárd forinttal csökkent vagyonuk.
Az intézményi befektetők visszatérő bizalmát jelzi azonban, hogy a zártkörű alapok vagyona a negatív külső hangulat ellenére tovább nőtt. A hónap végén az alapok összvagyonának 9 százalékát kezelték zártkörű értékpapír-alapokban, míg az alapok vagyona 3,9 százalékkal nőtt. Csak a zártkörű garantált és pénzpiaci alapok vagyona csökkent, míg leggyorsabban a zártkörű egyéb alap vagyona nőtt. A hónap végén az alapok összvagyona 219 milliárd forintot tett ki.
A 24 ingatlanalap vagyona 3,9 százalékkal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 333 milliárd forint - az alapok összvagyonának 13 százaléka - volt. Az alapokból 5,3 milliárd forint tőkét vontak ki - ami a januári érték alig ötöde -, de az alapok vagyonát 8,3 milliárd forintos veszteségük is csökkentette. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 5,6 százalékkal csökkent, vagyonuk mintegy 63 milliárd forintot tett ki.
A BAMOSZ 25 tagja összesen mintegy 6000 milliárd forint vagyont kezel, ezen belül mintegy 2500 milliárd forintot befektetési alapokban.