Német nem a Nabucco uniós támogatására
Németország ellenzi a Nabucco gázvezeték uniós támogatását - erősítette meg a német Die Welt. A konzervatív újság egyidejűleg azt is megállapította, hogy Berlin ezzel az álláspontjával több kelet-, illetve közép-európai új tagállamot magára haragított.
Cikkének bevezetőjében a lap arról írt, hogy a Nabucco korábban tervezett pénzügyi támogatása kikerült az EU tervezett 5 milliárd eurós konjunktúraélénkítő csomagjából. Az újság szerint a döntés mögött elsősorban a német magatartás húzódik meg. A Die Welt ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy Angela Merkel kancellár már az unió március legelején tartott csúcstalálkozóján jelezte: ellenzi, hogy a Nabucco finanszírozása része legyen a konjunktúraélénkítő csomagnak.
Az újság információi szerint a cseh elnökség még belemenne a Nabucco "ejtésébe" annak fejében, hogy Németország támogassa a konjunktúracsomagot. Románia, Magyarország vagy Lengyelország azonban ezt aligha értené meg - tette hozzá a Die Welt, idézve a román külügyminisztert, aki kijelentette: "Nem értjük, kinek a politikai érdekeit szolgálja a gázvezetékkel kapcsolatos álláspont megváltozása."
A német lap szerint Oroszország érdekeit mindenképp. Ugyanakkor Berlin ismét szembetalálja magát azokkal a vádakkal, amelyek szerint igyekszik Moszkva kedvében járni, s a Nabucco helyett a vitatott Balti-tengeri - orosz-német - vezeték finanszírozását akarja elérni.
A Die Welt a német álláspontot befolyásoló további tényezőként említette a Nabucco esetében fontos tranzitszerepet betölteni hivatott Törökország magatartását. Ennek kapcsán az újság emlékeztetet: a török miniszterelnök az év elején azzal fenyegetőzött, hogy országa a vezeték támogatását a török csatlakozási tárgyalások sikerétől teszi függővé. Ez a fenyegetőzés a török csatlakozást ellenzők táborában - ahová Merkel pártja, a Német kereszténydemokrata Unió (CDU) is tartozik - "mély nyomot" hagyott.
Berlin hivatalos álláspontja szerint a Nabucco finanszírozásának elutasítása csakis arra vezethető vissza, hogy a vezeték a konjunktúra élénkítése szempontjából 2010-ig nem jelent érezhető ösztönzőt - írta a lap. A német kormány Oroszország-politikáját bíráló uniós tagállamok viszont - a Nabuccóval történtek kapcsán - most még megalapozottabbnak érezhetik bírálataik jogosságát.