Az OMV eladta Mol-részesedését a Szurgutnyeftyegaznak

2 perc

2009.03.30. 06:28

Az OMV eladta a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Szurgutnyeftyegaznak - közölte az osztrák olajtársaság hétfőn. A Mol papírok kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) hétfőn reggel felfüggesztették még a kereskedés megkezdése előtt. 10 órakor újraindult a kereskedés.

Az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró, a tranzakciót követően az osztrák olajtársaságnál nem maradt Mol-részvény. A most értékesített pakett bekerülési értéke piaci becslések szerint 17-19 ezer forint között volt részvényenként.

Az OMV közleménye szerint a 2008 augusztusában az Európai Unió által szabott feltételek és a Mol igazgatóságának visszautasítása miatt az OMV felhagyott egyesülési törekvéseivel - ismerteti a részleteket a napi.hu gazdasági oldal.

A JP Morgan közreműködésével létrehozott üzletet az OMV a részvényesi érték maximalizálása érdekében tett lépésnek minősíti és jó árnak tartja. Az értékesítés jóval a 9940 forintos pénteki tőzsdei záróár felett született, ami 93 százalékos felárat jelent. A BÉT-határozat szerint az árfolyam maximálisan 30 százalékkal térhet el a pénteki utolsó ártól, ami 9940 forint volt. Ennek értelmében 12 922 forint lehet a hétfői maximális kötési árfolyam.

A valószínűsített óriási veszteség helyett az OMV-nak úgy tűnik sikerült igazán nagy veszteség nélkül kilépnie a Mol sikertelen felvásárlásából - kommentál a gazdasági weboldal, s hozzáteszi: a Szurgutnyeftyegaz a negyedik legnagyobb orosz integrált olajtársaság, az orosz olajkitermelés 13 százalékát ellenőrzi.

A hír meglepetést keltett ipari körökben, az orosz olajipari társaság ugyanis eddig nem aktivizálta magát külföldi cégek felvásárlása terén, szemben más orosz olajipari cégekkel, amelyek világszerte vásárlásokkal használták ki a nyersanyagpiacokon adódó lehetőségeket.
   
A Mol részesedésének megszerzése jelentős lépés a Surgutneftegas stratégiai céljának teljesítése felé - írja az orosz társaság közleményében, amelyben a vertikális integráció erősítését, továbbá a végső felhasználókhoz közelebb kerülést említik meg konkrétan. Vlagyimir Bogdanov az orosz cég vezérigazgatója ehhez azt is hozzátette, hogy az üzlet révén erősödni fog Európa energiaellátásának biztonsága.

Az OMV közleményében hivatkozik arra, hogy 2008 augusztusában vonta vissza a Mol megszerzésére irányuló szándékát azután, hogy ez ellen kifogásokat emelt az Európai Unió és a Mol vezetése is. Logikus lépés volt ezek után a Mol papírok eladása. Az eladást a JP Morgan befektetési bank végezte és "jó árat ért el". Az 1,4 milliárd eurós ár 19 212 forintos részvényenkénti árnak felel meg, szemben a Mol pénteki 9940 forintos záróárfolyamával- jegyzi meg az OMV közleménye.

A részvényenként 19 ezer forint feletti átlagár mindenképpen a Mol kurzusának emelkedését vetíti előre, és ugyanilyen hatású az is, hogy a közreműködő JP Morgan jó üzletnek minősítette a tranzakciót – emelte ki Söre Balázs, a Buda-Cash részvénykereskedője az Ecoline kérdésére. A „stratégiai célokat emlegető” Szurgutnyeftyegaz viszont nyilván nem „a vitrinbe” vásárolta meg a piaci ár közel kétszereséért a Mol-pakettet, úgyhogy minden bizonnyal lesz folytatás – tette hozzá a szakember.