A Moodys "Baa1"-re csökkentette Magyarország osztályzatát
Megvonta Magyarország eddigi elsőrendű, "A" kategóriás szuverén adóskockázati besorolását kedden a Moody's Investors Service, arra a hatásra hivatkozva, amelyet a jelenlegi gazdasági válság gyakorol a magyar kormány pénzügyi erejére. Előző nap egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's a befektetési sáv aljára süllyesztette a magyar besorolást. Elemzőket nem érte meglepetésként.
A Moody's keddi londoni bejelentése szerint az eddigi elsőrendű "A3"-ról a közepes befektetői kategória felső szélét jelentő "Baa1"-re módosul a magyar kormánykötvény- és a deviza-bankbetéti osztályzat, amelyeken fennmarad a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás.
Magyarországra így már mindhárom nagy hitelminősítő közepes befektetői besorolást tart érvényben, igaz, háromfélét: a Standard & Poor's magyar adósosztályzata a hétfői leminősítés után "BBB mínusz", a Fitch Ratings besorolása ennél eggyel jobb, "BBB", a Moody's által most megadott közepes osztályzat - amely a másik két cég metodikája szerint "BBB plusz"-nak felelne meg - pedig még mindig a legjobb.
Az utóbbi három évben a Moody's volt az egyetlen a nagy hitelminősítők közül, amely - keddig - még az elsőrendű "A" sávban tartotta a magyar adósságot. A legtürelmetlenebb a Fitch Ratings volt, amely 2005. december 6-án sorolta át Magyarországot a közepes "BBB" kategóriába az addigi "A mínusz"-ról. A Standard & Poor's 2006. június 15-én - az első költségvetési stabilizáló program bejelentése után - jelentett be ugyanilyen visszaminősítést.
A Moody's a keddi osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében azt írta: a magyar gazdaság már a globális gazdasági válság kezdetekor gyengébb állapotban volt, mint a többi közép-európai társállamé. A cég szerint a jelentős külső finanszírozási igények miatt Magyarország különösen ki van szolgáltatva a jelenlegi környezetnek, és korlátozott a pénzügypolitikai és a költségvetési mozgástér. Ha a forint jelentősen tovább gyengülne, a magánszektor már komoly mérlegproblémáknak lenne kitéve, mivel mind a lakosság, mind az üzleti szféra nagy mennyiségű hitelt vett fel svájci frankban és euróban, emellett a banki portfoliók minősége is romlana, áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő szerint Magyarország külső segítségre szorul finanszírozási szükségleteinek fedezéséhez, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank 20 milliárd eurós védőhálója ugyanakkor enyhítette a finanszírozhatósággal kapcsolatos aggodalmakat.
A Standard & Poor's az előző napi magyar leminősítéshez fűzött elemzésben ugyanerről azt írta, hogy a pénzügyi védőprogram "jelentős, ugyanakkor véges" támogatást nyújt a kormányzati finanszírozásnak. Az S&P 6 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi magyarországi gazdasági visszaesést jósolt; a Moody's keddi elemzésében nincs növekedési előrejelzés. A Moody's közölte: akkor várható a magyar adósbesorolás újabb leminősítése, ha a gazdasági visszaesés miatt szerkezeti sérülések érnék Magyarország "gazdasági modelljét", és/vagy - a tartósan magas finanszírozási költségek miatt is - jelentősen tovább romlana a kormány pénzügyi ereje.
A hitelminősítő egy fokozattal, "Aa1"-ről "Aa2"-re csökkentette a Magyarországon működő vállalati adósokra külön megállapított kötvénybesorolási plafont, de ennek kilátása stabil. Az "Aaa" - vagyis a lehető legjobb - szinten megállapított forintkötvény-plafon nem változott.
Magyarországénál jobb Csehország, Szlovákia, Lengyelország besorolása a kelet-európai EU-térségben, viszont jelenleg két EU-tagállam, Románia és Lettország besorolása is a befektetésre ajánlott kategória alatt, a spekulatív "BB" sávban van, "BB plusz" osztályzattal a Standard & Poor's listáján. Romániát az S&P mellett a Fitch Ratings is ezen a spekulatív besorolási szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagország, amelyre több hitelminősítő is befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben.
Nem volt váratlan a Moody’s leminősítése, mértéke pedig még "kellemes meglepetésnek" is tekinthető - ezzel magyarázták az MTI által megkérdezett elemzők, hogy a forint árfolyama nem reagált érdemben a bejelentésre, sőt kissé erősödött is.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta, hogy eddig a Moody's hitelminősítő tartotta a legmagasabb kategóriában besorolását, de negatív kilátás mellett, így várható volt a leminősítés. Sőt, a piac több osztályzatú rontásra számított, így akár kedvezőnek is tekinthető, hogy a hitelminősítő "csak" egy fokozattal sorolta alább a magyar kormánykötvények osztályzatát, igaz, továbbra is fenntartva a negatív kilátást - mondta.
Suppan Gergely szerint ennek volt köszönhető, hogy a forint kedden nem gyengült a bejelentésre - sőt kissé még erősödött is - noha az S and P döntését követően még több mint 3 forinttal, 311 forint fölé erősödött az euró a forinttal szemben hétfőn.
Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője is hasonlóan értékelte a forint árfolyamának alakulását, hozzátéve, hogy a kedvező nemzetközi hangulat is segíti a régiós devizákat. Az elemző szerint a további leminősítés akkor kerülhető el, ha a befektetők kellően hatékonynak tartják az új kormány programját.
A Moody’s bejelentését követően az eurót 308 forint körül jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a délelőtti 309 forint körüli árfolyammal. A dollár jegyzése 231 forint körül áll a délelőtti 233 forint körüli szint után.
Javult a magyar CDS-jegyzés
Nem reagált érdemben a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a keddi londoni kereskedésben arra, hogy aznap a Moody's Investors Service hitelminősítő egy fokozattal az elsőrendű "A" sávból a közepes befektetői "Baa1" szintre rontotta a magyar adóskockázati besorolást. A magyar CDS-jegyzés a hónap egészét tekintve még javult is.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az MTI kérdésére kedden elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében, a leminősítés után 5,254 százalék volt a londoni kereskedésben középárfolyamon.
A Moody's bejelentése előtt, a kereskedés korábbi szakaszaiban 5,235 százalék körül járt, az előző esti záróban pedig 5,228 százalék volt a magyar CDS-ügyletek árazása. Az utóbbi hetek mélypontjairól lassú ütemben, főleg globális hatásokra emelkedik ezekben a napokban a magyar adósságtörlesztési biztosítás határidős piaci díja. A hetet 4,95 százalék körül szinteken kezdte, a múlt hetet 4,787 százalékon zárta a magyar CDS-tranzakciók középárfolyama.
A keddi londoni kereskedésben mért magyar CDS-árazás is azonban messze jár a súlyos stresszhelyzetűnek, vagy magas törlesztési kockázatúnak tartott adósok aktuális CDS-középárfolyamaitól. Ukrajna esetében az irányadó ötéves futamra kötött szuverén törlesztésbiztosítási ügyletek díja kedden például 37,97 százalék, a legrosszabb helyzetű kelet-európai EU-gazdaságnak tekintett Lettország CDS-árazása pedig 8,82 százalék volt, jórészt stagnálva az előző napi középárfolyamokhoz mérve. Ukrajnára a Standard & Poor's igen nagy törlesztési kockázatra figyelmeztető, "CCC plusz" osztályzatot tart érvényben, és Lettország besorolását is befektetési szint alá, "BB plusz"-ra rontotta néhány hete.
A hónap egészét tekintve a magyar CDS-árfolyam jelentősen javult, azzal együtt is, hogy hétfőn a Standard & Poor's, kedden pedig a Moody's minősítette vissza a magyar adósosztályzatot. A CMA DataVision március első felében 5,98 százalék körüli magyar CDS-árazásokat mért, és a magyar adósságbiztosítási díj a hónap első napjaiban még 6,30 százalékon járt, ami az eddigi csúcspont.
A keddi árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre valamivel több mint 525 ezer euróba kerül, a hónap első kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett.