„Esélyt ad” az Orbán-kormánynak, de kész további pénzcsapokat is elzárni a Bizottság demokráciáért és jogállamért felelős biztosa

9 perc

2024.12.12. 09:30

2024.12.12. 10:11

A Times elemzője szerint most kellene csapást mérni Iránra, mert az leállíthatná Teherán nukleáris programját. Mindkét félnek ártana az USA–Európa-vámháború, írja a Bloomberg. A hírügynökség beszámol arról is, hogy a lengyel kormányfő azt közölte: nem engedik meg, hogy nemkívánatos körök rátegyék a kezüket az ország két fő magán-tévétársaságára. Jóformán időtlen időkig tartott, de az OMV végre eljutott odáig, hogy azonnali hatállyal felmondta a Gazprommal kötött hosszú távú szállítási szerződést, írja a Der Standard. A Time szerint Szíria az orosz terjeszkedési törekvések végének kezdetét jelentheti. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Die Zeit

A neves német csomagküldő szolgálat, az Otto tulajdonosát roppant mód aggasztja a liberális demokrácia állapota a világban. Merthogy hosszú idő óta először kisebbségbe szorultak a demokratikus berendezkedésű országok, és mind inkább tekintélyelvűek lesznek olyan államok is, amelyek idáig a demokratikus úton haladta, példa rá Magyarország és Törökország. De ugyanilyen nyugtalanító Donald Trump több nyilatkozata is.

Michael Otto azt gondolja, hogy mostanában sok cégvezető járul kézcsókra a következő elnök színe elé. Ugyanakkor Elon Musk politikai szerepét károsnak tartja, habár jó volna, ha több üzletember, igazgató és egyéni vállalkozó kapcsolódna be a politikába, noha az nem igaz, hogy helyből jobban csinálnák, mint azok, aki már benne vannak.

Erre éppen a Tesla gazdája a példa. De majd meglátjuk, hogy a közjó érdekében jár-e el, és képes hosszú távú javulást elérni, vagy pedig kizárólag a saját előnyök lebegnek a szeme előtt.

Az interjúalany arra is kitért, hogy a digitális gazdaságban hatalmas konszernek piacvezető szerephez jutnak, ám helyre kell állítani a versenyt. Ez akár még ezeknek az óriástársaságoknak a felszabdalásával is járhat. De akkor is lépni kell, amikor olyan termékek kerülnek a piacra, amelyek nem felelnek meg sem a biztonság, sem a környezetvédelem követelményeinek, illetve a szociális normáknak.

Gondol itt olyan riválisokra, mint a Shein és a Temu. Mert jó a rivalizálás, de az csak tisztességes alapon lehetséges, mert ha nem így megy, akkor a demokráciának és a gazdaságpolitikának védekeznie kell. Ám sajnos ez gyakran túl későn történik meg.