Die Zeit
A neves német csomagküldő szolgálat, az Otto tulajdonosát roppant mód aggasztja a liberális demokrácia állapota a világban. Merthogy hosszú idő óta először kisebbségbe szorultak a demokratikus berendezkedésű országok, és mind inkább tekintélyelvűek lesznek olyan államok is, amelyek idáig a demokratikus úton haladta, példa rá Magyarország és Törökország. De ugyanilyen nyugtalanító Donald Trump több nyilatkozata is.
Michael Otto azt gondolja, hogy mostanában sok cégvezető járul kézcsókra a következő elnök színe elé. Ugyanakkor Elon Musk politikai szerepét károsnak tartja, habár jó volna, ha több üzletember, igazgató és egyéni vállalkozó kapcsolódna be a politikába, noha az nem igaz, hogy helyből jobban csinálnák, mint azok, aki már benne vannak.
Erre éppen a Tesla gazdája a példa. De majd meglátjuk, hogy a közjó érdekében jár-e el, és képes hosszú távú javulást elérni, vagy pedig kizárólag a saját előnyök lebegnek a szeme előtt.
Az interjúalany arra is kitért, hogy a digitális gazdaságban hatalmas konszernek piacvezető szerephez jutnak, ám helyre kell állítani a versenyt. Ez akár még ezeknek az óriástársaságoknak a felszabdalásával is járhat. De akkor is lépni kell, amikor olyan termékek kerülnek a piacra, amelyek nem felelnek meg sem a biztonság, sem a környezetvédelem követelményeinek, illetve a szociális normáknak.
Gondol itt olyan riválisokra, mint a Shein és a Temu. Mert jó a rivalizálás, de az csak tisztességes alapon lehetséges, mert ha nem így megy, akkor a demokráciának és a gazdaságpolitikának védekeznie kell. Ám sajnos ez gyakran túl későn történik meg.