Erste: az európai piacok elérték a gödör alját

2 perc

2009.04.05. 08:10

Az Erste Csoport elemzői az idei év második negyedévére elképzelhetőnek tartják a tőkepiacok stabilizálódását, szerintük a készpénzeszközöket felülsúlyozásra, a kötvényeket alulsúlyozásra, a részvényeket pedig semleges súlyozásra érdemes venni, tartani.

Az elemzők szerint az amerikai részvénypiacok helyett inkább az ázsiai vagy latin-amerikai piacokra érdemes áttenni a befektetéseket. Az Erste szerint a pénzügyi válság előidézte reálgazdasági krízisben azok a szektorok érintettek a leginkább, amelyek hagyományosan az elsők között reagálnak a ciklikus változásokra, ilyenek például az autó- és a repülőgépipar, a számítástechnika és ezeknek a területeknek a beszállítói. Az bank elemzői úgy vélik: egyelőre a kivárás az egyetlen járható út. "Úgy gondoljuk, hogy a tőkepiacok az idei év  második negyedévében talán végre stabilizálódnak, ezért a nemzetközi tőkepiacok vonatkozásában semleges részvénysúlyozást javasol az Erste. Az óvatosság sem árt, ezért erősítjük meg a készpénzeszközök felülsúlyozását" - fogalmazott Fritz Mostböck, az Erste elemzési osztályának vezetője.

Az amerikai gazdaság visszaesésének üteme a jelek szerint lelassult 2009 első negyedévében, a második negyedévben a pénzügyi szektorban várható nyugodtabb körülmények, valamint a továbbra is alacsony benzinárak és a kormány gazdaságélénkítő csomagja a várakozások szerint a gazdaság stabilizálódását eredményezheti - mondják ez elemzők. Rámutatnak arra is: az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed az év eleje óta hatalmas mennyiségű pénzt pumpált a gazdaságba, emellett nagy mennyiségben vásárolt fel értékpapírokat. Felmerül a kérdés, hogy miként lehet majd kivonni ezeket a pénzeket megfelelő ütemben. Ha túlságosan későn kerül erre sor, felpöröghet az infláció, ha túlságosan korán, akkor viszont lefullad a gazdasági élénkülés - vélik az Ersténél.
   
Az Egyesült Államokban a gazdasági környezet nem javult érzékelhetően az elmúlt hónapokban. Az elemzés készítői kiemelik: a befektetők újra csak azt a tanácsot kapják, hogy ne vásároljanak a korábban patinásnak számító amerikai pénzügyi vállalatok részvényeiből, hiszen azok éppen a feldarabolás vagy a szétesés határán vannak.
   
Más részvénypiacok - például a kínai, a tajvani, a hongkongi, és a japán, valamint a brazil és a chilei részvénypiac - nemcsak jobb állapotban vannak a fundamentumokat tekintve, hanem technikai szemszögből is vonzóak.
   
A világkereskedelem összezsugorodása negatív hatást fejtett ki az euróövezet gazdaságára, aminek következtében gyorsan visszaesett a kapacitás-kihasználtság. A háztartásoknak jól jön az energiaárakban bekövetkezett zuhanás, ám a munkahelyek elvesztése iránti félelem miatt visszafogják a fogyasztást. Így a közszféra maradhat idén a gazdasági növekedés motorja.
   
Az Erste szakértői csapata úgy véli: valószínű, hogy az Európai Központi Bank nem szokványos intézkedéseket is hoz majd, így  várhatóan meghosszabbítja az értékpapírokkal fedezett hitelek lejáratát.     "A kötvénypiacon a rövidebb lejáratok számára esetleg jól jön a további kamatcsökkentés. A hosszabb lejáratok azonban megszenvedik a növekvő inflációs kockázatot, az Egyesült Államokban történő fejleményeket és a növekvő költségvetési hiányokat. Mindezek elvileg felfelé tornásszák a hozamokat" - jósolja Rainer Singer, az Erste kelet-közép-európai makroelemzési osztályának társvezetője. Aláhúzta: az európai tőkepiacok úgy tűnik, elérték "a gödör alját", a részvények vonzó árazással forognak.
   
"A továbbra is erős volatilitás miatt még bizonytalan az európai piac, emellett nem számítunk átlag feletti nyereségre Európában" - jelentette ki Ronald Stöferle, az Erste nemzetközi tőkepiaci elemzője.