Láblógatás munkaidőben: tippek lazításhoz

2 perc

2009.04.08. 05:01

Felfrissülés pár perc alatt? Hogyan kapcsolódhatsz ki az irodában, hogy a munka is jobban menjen, és ne érezd úgy magad estére, mintha kifacsartak volna? Ötletek.

A munkahelyi hatékonyság növelését egyes cégeknél már központilag oktatják: továbbképzéseken, tréningeken a dolgozók elsajátíthatják a hatékony munkavégzéshez szükséges technikákat, betekintést nyerhetnek a cég HR-politikájába és stratégiájába. A legtöbb munkavállaló azonban nem ilyen szerencsés, munkaidejük kötött, és csak néhány perc jut rövid pihenőkre, ebédszünetre, sok helyen a vállalat még ezt is szabályozza. Íme néhány trükk, hogyan lehet rövid idő alatt ellazulni, felfrissülni.

Rövid szünetek: sok kicsi sokra megy

Álmodozás. Munkaszünetben szabad!
© sxc.hu
Célszerű rövid pihenőket, kávé-, teaszüneteket bevezetni, esetleg sétálni, hogy izmaidat is megmozgasd, és elméd is felfrissüljön. A sok, rövid szünet hatékonyabb, mint a hosszú, fél- vagy egy órás kikapcsolódás, ilyenkor ugyanis az embernek nem fűlik a foga a munkafelvételhez, egy óra alatt hozzászokik a lazításhoz, semmittevéshez. Ez az idő aktív pihenésre kevés, lézengéshez viszont sok. Éppen ezért a tízperces „áramszünetek” jobban felrázhatnak. Annál is inkább, mivel az ember csak 45 percig tud egyetlen dologra koncentrálni – állapította meg Doris Jeanette, a Philadelphiai Pszichológiai Központ munkatársa. Pihentető olvasás

Ha kedvenc könyvedet minden nap viszed magaddal – vagy az íróasztalodban tartod – és rövid szüneteidet azzal töltöd, hogy elolvasol pár oldalt, biztos felfrissülsz. E taktika gyenge pontja, hogy olvasás közben is egy helyben maradsz, nem mozgatod meg ülés közben elgémberedett tagjaidat. Ám az olvasás mentálisan kikapcsol, és ha rövid időre is, de elszakadsz munkádtól, hogy pár oldallal – és jónéhány perccel – később újult erővel vethesd bele magad. Ha nem szereted folyton félbeszakítani a cselkményt, inkább egyvégtében olvasnád el a kiszemelt, frissen beszerzett könyveket, a napilapok, magazinok is megteszik. A lényeg, hogy a téma elterelje figyelmedet munkádról és feloldódjon a felgyülemlett feszültség. Arra azonban ügyelj, hogy a rövid szünet ne tartson – olvasnivalód miatt – kétszer annyi ideig, így ne érje szó a ház elejét.

Zene, hangorgia

Akadnak, akik zeneszóra tudnak „kikapcsolni”, néhányan klasszikus melódiákat hallgatnak, közben felpakolják lábukat az asztalra és próbálnak elszakadni a világtól, átlépve a zene birodalmába. Mások pörgős popszámokra hozzák formába magukat: ugrálnak, táncolnak, vagy csak mozognak az ütemre. Akármelyik stílust képviseled, arra ügyelj, hogy a zene – és a mozgás – ne zavarja kollégáidat, mert ami neked kikapcsolódás, nekik kínszenvedés is lehet.

Magánügyek: telefon, e-mail

A rövid szünetek alkalmasak arra, hogy bepótold, amire esetleg már munkaidőben is gondoltál, ám az irodában nem tehetted meg: felhívhatod családtagjaidat, barátaidat, elolvashatod személyes üzeneteidet, lehallgathatod a hangpostádat. Ahogy időt szakíthatsz egy baráti csevejre is hozzád közel álló kollégáiddal. Ha a magányt választod, és a gép előtt maradsz vagy telefonálsz, nyisd ki az ablakot, hogy friss levegő áramoljon a szobába, így hatékonyabban dolgozhatsz, újult erővel vetheted bele magad a munkába.