Fitch: a nyugati bankok támogatják a keleti érdekeltségeket
A nyugat-európai EU-bankok szükség esetén támogatni fogják stratégiai jelentőségű befektetésnek számító kelet-európai érdekeltségeiket, írta csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésében a Fitch Ratings, amely szerint Magyarország a mérsékelten sérülékeny térségi országok között van a nem teljesítő kinnlevőségek szempontjából.
A legnagyobb európai hitelminősítő szerint akkor is várható az uniós tagországokban működő leányvállalatok támogatása, ha maga az anyabank segítséget vesz igénybe országának kormányától.
A Fitch szerint még az sem kizárt, hogy ez a támogatás kiterjed az EU határain túli érdekeltségekre, bár ennek esélye már csak eseti alapon ítélhető meg.
Ha egy külföldi érdekeltségű bankot hagynának nem fizetővé válni a kelet-európai térségben, az azzal a valós veszéllyel járna, hogy az adott országban az összes külföldi érdekeltségű bankból megindulhat a betétek kimenekítése, sőt a térség egészére kiterjedő járvány is kialakulhat, ami már a pénzügyi stabilitást fenyegetné, áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
Mennyire sérülékeny Magyarország? |
Bár a Fitch a mérsékelten sérülékeny kategóriába sorolta hazánkat, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a várhatóan elhúzódó recesszió miatt Magyarország csak hosszú idő alatt lesz képes felépülni a gazdasági válság hatásaiból. Tovább>> |
Moody's szerint a romlási folyamat nyomán "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás, ami még további lefelé ható besorolási nyomást gyakorolhat a leánybankokra.
A Fitch a csütörtöki elemzésben, a banki kinnlevőség-portfoliók lehetséges nem teljesítővé válási arányait felmérve stresszhelyzeti teszteket végzett, és ennek alapján három csoportba osztotta a kelet-európai országokat.
A legkevésbé sebezhető csoportba került Csehország, Lengyelország, Szlovénia, Szlovákia és Törökország. A mérsékelten sérülékeny - egyben legnépesebb - osztályban van Magyarország, mások mellett Litvániával, Észtországgal, Horvátországgal és Romániával együtt, a legsérülékenyebb három ország pedig Lettország, Ukrajna és Kazahsztán.
A Fitch az elemzésben a kelet-európai térség egészére átlagosan 3,1 százalékos gazdasági visszaesést jósol 2009-re, és jövőre is csak 1,4 százalékos növekedést vár.
A hitelminősítő szerint az idei évre valószínűsített GDP-csökkenés "különösen súlyos és hirtelen recesszió" a tavalyi 4 százalékos térségi növekedés után.